24. 09. 2017

Jak správně nasadit kalhotovou plenku a svrchní PUL kalhotky

A jak tedy na to?

 

Základem vhodně nasazené pleny je zvolení správné velikosti a střihu plenky. Některé střihy jsou vhodné spíše na hubená miminka, jiné naopak na buclíky, velká část plen je ale celkem univerzální. Na malé miminko je určitě vhodné použít novorozeneckou plenku (na téma novorozenecké versus jednovelikostní pleny najdete samostatný článek zde). Novorozenecké plenky jsou vhodné od narození do cca 6-8mi kg podle proporcí miminka. Od cca 5-6 kg pak začínají sedět zmenšené jednovelikostní plenky. Zvolit dobrou velikost je důležité proto, aby miminko mělo co nejmenší balení na zadečku a nebylo látkovou plenkou omezováno. Plenka by měla kopírovat tvar kalhotek, teda neměla by zasahovat až na stehýnka a omezovat pohyb v kyčlích. Miminko by mělo být schnopno volně kopat nožičkami. Na délku by plena měla být zmenšena tak, aby šla miminku nasadit, ale byla co nejvíce obtažená a ne volná. Zbytečně dlouhý sed způsobuje to, že plenka sahá až ke kolínkům a může právě omezovat pohyb miminka. Látkové plenky se nasazují trochu jiným způsobem než jednorázové, proto plena, která na první pohled může vypadat jako malá, malá ve skutečnosti není a při správném způsobu nasazení bude miminku ideálně sedět.

Předtím, než začnete s přebalením, doporučujeme nachystat si vše potřebné k ruce, ať nemusíte zbytečně odbíhat. 

Plenku si zmenšete na potřebnou velikost (doporučujeme zmenšovat před nasazením na miminko, pak už může být zmenšení problematické) a vsuňte ji miminku pod zadeček tak, aby zadní část plenky nebyla příliš vysoko, spíše na úrovni bokovek. Nebojte se, zadní část se vytáhne více nahoru při dotahování a zapínání pleny. Plenku protáhněte mezi nožkami a přední část pleny se zapínáním umístěte na bříško miminka. Díky tomu, že je plena vzadu umístěna níže, přední díl krásně dosáhne až k pupíku. Nyní vezměte postupně jedno a druhé boční ucho plenky a před zapnutím vždy nejprve vytáhněte směrem do boku a nahoru podél miminka (přesný pohyb je vidět ve videu níže). Zapněte plenku na co nejmenší obvod, který nebude miminko škrtit, ale bude plenka miminko krásně obepínat a těsnit. Je dobré dbát na to, aby zapnutí bylo přibližně souměrné z obou stran (toto nejde někdy úplně dodržet u plenek, které se zapínají na patentky, nicméně nesouměrnost jednoho patentku zásadně nevadí). Po zapnutí pleny zkontrolujte, zda těsní kolem nožiček a bříška a zároveň miminko neškrtí.

Na kalhotovou plenku je třeba ještě nasadit svrchní nepropustné kalhotky. Nasazení probíhá obdobně jako u kalhotové plenky, ale je třeba ještě navíc hlídat, aby byla překryta celá savá vrstva. Pokud po zapnutí svrchních kalhotek někde vyčuhuje kousek savé plenky, je potřeba plenku zastrčit pod svrchní kalhotky, aby nedocházelo k nežádoucímu provlhnutí na oblečení miminka.

Na následujícím videu se podívejte, jak to v praxi vypadá:

 

Možné chyby při nasazení pleny:

  • málo zmenšená plenka (dosahuje až ke kolínkům), která je navíc málo utažená kolem pasu - nebude těsnit kolem nožiček (případná větší nehoda by pravděpodobně unikala na svrchní), může omezovat pohyb miminka

  • Vyčuhující savá část ze svrchních kalhotek (tudy může pronikat vlhkost na oblečení)

 

  • špantně zmenšené stvrchní kalhotky - zbytečně volné, na pohled objemnější balení. V případě, že netěsní kolem nožiček, může nehoda protéct  na oblečení.