Péče o pleny
Poctivá péče o látkové plenky je důležitá hlavně z důvodu hygieny miminka, ale také pro životnost plenek. Pokud se budete k plenkám nevhodně chovat, pak se to dříve nebo později projeví např. opruzeninami u miminka, nepříjemným zápachem plenek či předčasným trháním úpletu.
Před prvním použitím pleny vyperte. Někdy bývají od výrobců předeprané, ale nikdy nevíte, jak dlouho ležely na skladě. Navíc nejvyšší savosti dosahují pleny až po několik vypráních, bambusové pleny dokonce až po cca 10 vypráních.
Skladování plen
Použité pleny skladujte na sucho - v kbelíku nejlépe s víkem. Dříve se pleny skladovaly i na mokro v kbelíku s vodou, ale dnes se tato metoda nedoporučuje z důvodu rychlejšího množení bakterií. Mokré pleny házejte do kýble rovnou, pleny od stolice předeperte, na skvrny je nejlepší žlučové mýdlo. Pozor na fleece, ten by se neměl prát mýdlem, ucpává se tím a pak ztrácí propouštěcí schopnost, moč přes něj pak neproteče, ale steče po povrchu a plena může začít protékat kolem nožiček. Pokud používáte jednorázové separační pleny, tak některé z nich jsou pratelné (zvládnou 3-4 praní), separační pleny od stolice ovšem vždy vyhazujte, nesplachujte do záchodu, hrozí ucpání odpadu a dělá to neplechu i v čističkách. Pleny perte nejpozději po 3 dnech. Do kbelíku na pleny můžete nakapat pár kapek levandulového nebo tea tree oleje (100% esenciálni olej), ale není to nutné. Pleny na suchý zip připravte rovnou na praní - zapněte suchý zip do protisuchu, případně zapněte plenu klasicky jako by byla na dítěti a otočte ji vnitřkem ven.
Praní a sušení plen
Pleny perte vždy na 60 stupňů, nižší teploty jsou z hygienického hlediska nedostačující. Desinfekce není třeba, stačí ji použít pouze v případě průjmů. Prát v jakémkoliv pracím prostředku, záleží na Vás jestli preferujete klasický nebo ekologický. Oblíbený je i mýdlový sliz, ale ten někteří výrobci nedoporučují z důvodu ucpávání plen i pračky. Pracího prostředku nemusíte dávkovat moc, mnohdy stačí polovina doporučovaného množství. Nepoužívejte aviváž, obaluje vlákna a snižuje savost plen. Pokud nemáte sušičku a bojujete s tvrdostí plen, můžete místo aviváže pouřít ocet, který pomáhá odstranit zbytky pracího prášku a zároveň desinfikuje, nebo doma vyrobené máchadlo z kyseliny citronové - 150g kyseliny citronové na 1 litr převařené vody a pár kapek 100% esenciálního oleje.
Pračku plňte ideálně do poloviny bubnu (maximálně do dvou třetin) a zkontrolujte, zda máte v pračce dostatek vody. Dnešní pračky obecně používají málo vody a to, co stačí pro běžné prádlo nemusí být dostačující pro pleny, které jsou extra savé. V takovém případě pak nedojde k dostatečnému vyprání pleny. Problém se nemusí projevit hned, ale klidně až třeba po roce užívání plen – pleny jsou ihned po počůrání cítit čpavkem a dochází k jejich rychlému opotřebení
Před hlavním praním se doporučuje dát nejdříve samostatné máchání nebo krátký program, aby se z plen vymyla moč a zbytky stolice a v hlavním pracím programu se pak pleny praly v čisté vodě. Je vhodné přečíst si návod k pračce a zjistit, který prací program používá nejvíce vody (např. dětská péče či program pro alergiky, některé pračky mají dokonce samostatnou volbu více vody). Na závěr praní je dobré přidat máchání navíc, protože pokud zůstane nevymytý prací prostředek v plenách,může při kontaktu s močí dráždit pokožku dítěte.
Pleny se mohou sušit v sušičce i na volno na věšáku, velmi dobré na vybělení skvrn je sušení na slunci (s výjimkou PUL, které by na ostré jarní a letní slunce neměly). Pleny s gumičkami a PULem nepatří na topení, přímé teplo je totiž může poškodit. Pleny sušené na topení také často tvrdnou. Při sušení v sušičce se vždy řiďte doporučením daného výrobce. Většina plen s gumičkami by se měla sušit na jemné prádlo nebo sušení studeným vzduchem. Tyto programy ovšem bohužel dost často pleny nevysušší do sucha a je potřeba pleny dosušovat. Některé maminky proto volí jiné programy sušení - např. jeans nebo programy na syntetiku. Je třeba ale počítat s tím, že někteří výrobci u takto sušičkovaných plen neuznávají reklamaci. Žehlení čtverců není nutné, ostatní druhy plen se žehlit dokonce vůbec nesmí
Co dělat:
- Pleny pereme vždy na minimální teplotu 60 (je nutná pro zneškodnění bakterií)
- Před samotným praním je vhodné pleny samostatně vymáchat a vyždímat, a to ideálně v pračce na co nejvyšší otáčky (z plen se odstraní zbytek stolice a moči a pleny se pak perou již v čisté vodě)
- Na konec praní je vhodné přidat máchání navíc (z plen se tak odstraní zbytky pracího prostředku a nebudou tak dráždit pokožku miminka)
- Pokud chcete mít plenky beze skvrn, pak je vhodné plenky od stolice před vhozením do koše na pleny předeprat. Mnohdy stačí čistá voda, případně je vhodné použít žlučové mýdlo nebo přípravek na skvrny
- Pokud máte menší množství plenek, pak můžete po samostatném máchaní přidat do pračky běžné prádlo, které zvládne teplotu 60 stupňů
Co nedělat!:
- Nikdy neprat pleny na nižší teplotu jak 60 stupňů. Pozor na to, že s výjimkou např. klasických čtvercových plen by se pleny, obzvláště pleny s PULem a gumičkami, neměly prát ani na teploty vyšší (90 stupňů)
- Nepoužívejte pro praní ekologické programy – šetří na vodě a pleny se tak perou sice dlouho, ale na sucho a jsou často nedostatečně vyprané
- Nepoužívejte aviváž (plenky se zanáší a snižuje se tak jejich savost)
- Pleny s výjimkou klasických čtvercvých plen nežehlete. Naprostá většina moderních látkových plen se žehlit nesmí. Není to potřeba ani u čtvercových plen, jedná se pouze o estetickou stránku. Využití vysoké teploty žehličky jako formu desinfekce by bylo efektivní pouze v případě, kdy by se pleny okamžitě použily.
- Nepřekračujte maximální dopooručenou dobu skladování použitých plen. Perte nejpozději po 3 dnech.
- Nepřeplňujte pračku – pro praní plen je vhodné pračku plnit do poloviny bubnu maximálně však ze 2/3 její kapacity
Péče o vlňáčky
Vlňáčky je dobré prát co nejméně, pokud nejsou zašpiněny od stolice. Perou se ručně nebo v pračce maximálně na 30 stupňů programem na jemné prádlo nebo vlnu. Nesmí se sušit v sušičce, na topení ani na přímém slunci. Před prvním použitím a pak vždy, když začnou provlhat (cca po 4-8 týdnech), se musí naimpregnovat pomocí lanolinové kůry. Lanolinová kůra lze koupit předpřipravená (např. lanolinová kůra Ulrich) nebo se dá připravit doma. K přípravě lanolinové kůry je třeba bezvodný lanolin (Adeps Lanae). Lžičku lanolinu rozpusťte v horké vodě, pořádně zamíchejte, měla by se vytvořit mastná oka. Přidejte kapku šampónu, směs získá mléčnou barvu. Vlijte do nádoby se studenou vodou (1-2litry), zamíchejte a vložte vlňáčky. Nechte impregnovat minimálně 30 minut, nejlépe však přes noc. Poté vlňáčky jemně vyždímejte v ruce a usušte. Po lanolinové kůře mohou být vlňáčky mírně lepivé, ale po prvním použití to přejde. Po použití stačí nechat vyvětrat.