Vše o látkových plenách » Jak si sestavit výbavu
Jak si sestavit výbavu - výběr látkových plen

Dumáte nad tím, jaké plenky pořídit? Jde Vám hlava kolem z široké nabídky na trhu a nevíte, po čem sáhnout? Právě pro Vás přinášíme článek o tom, jak si sestavit výbavu. Každé miminko je jiné (jinak učůrané, jinak spí, jinak se budí,...), stejně tak každá maminka je jiná a má jiné preference. Co vyhovuje jedné, druhé nemusí, neptejte se proto ostatních, jaké pleny mají nejradši a co jim vyhovuje, ale snažte se vytvořit si výbavu sobě na míru. Na první pohled to může vypadat, že široká nabídka na trhu je na škodu, protože způsobuje zmatek a nevíte, které pleny si pořídit. Kdo se má ve všech těch typech plen a názvech vynat...opak je ale pravdou. Každý typ pleny má výhody i nevýhody (více informací zde) a je tak vhodný pro jinou příležitost. Díky široké nabídce máme možnost sestavit si výbavu sobě na míru ;-) Nekupujte výbavu bez základních znalostí o látkových plenách, dejte tomu čas, zjistěte si, jaké typy plen existují, v případě potřeby se obraťte na někoho, kdo tomu rozumí (látkující kamarádka, látková poradkyně, prodejce, výrobce). Nedělejte si to ale zbytečně složité, nemusíte nad výběrem plen strávit hodiny a hodiny času. Zkuste si odpovědět na pár otázek, které by Vás měly nasměrovat tím správným směrem.

Kolik peněz chci nebo mohu investovat?

Toto je nejpodstatnější otázka vůbec. Pokud finance neřešíte, můžete rovnou přejít k dalším otázkám. Spousta maminek si ale nemůže dovolit utrácet desetitisíce za pleny a doufá, že látkovými plenami alespoň trochu ušetří, pak je třeba zamyslet se nad tím, jaký mám finanční strop, kolik mohu investovat. Nezapomeňte přitom ovšem na to, že se jedná o jednorázovou investici a pak už Vás látkování nebude stát téměř nic, na rozdíl od jednorázu, který musíte neustále dokupovat. Zkuste si spočítat, kolik jednorázových plen by denně letělo do koše a na kolik by Vás to přišlo. I když náklady na pořízení látkových plen vypadají vysoké, pořád můžete ve výsledku ušetřit (článek na toto téma zde). Vhodné je šetřit si na výbavu postupně, odkládat si každý měsíc určitou částku nebo postupně nakupovat. Přece jen o tom, že se nám narodí miminko víme dostatečně dopředu ;-) 

Nejlevnější variantou jsou klasické bavlněné čtverce, včetně svrchních kalhotek lze pořídit výbavu již od cca 3,5 tisíc Kč, ještě levněji pak výbavu z druhé ruky. Levné jsou i vícevrstvé pleny, kde Vás výbava vyjde na cca 7 tisíc Kč. Nejdražší variantou jsou pak AIO, u kterých výbava vyjde na 16 tisíc kč a výše (dle značky a počtu plen). U kapsových plen ale lze ušetřit například tím, že se pořídí méně "kapes" a více vkládaček. Kapsa je sama o sobě většinou velmi rychle suchá, takže pár hodin po vyprání ji můžete použít znovu s náhradními vkládačkami. Na podobném principu funguje i SIO, u kterého stačí nakoupit jen pár svrchních kalhotek a vícero savých jader. Celá výbava ovšem nemusí být jen z jednoho typu plen, naopak je ideální si výbavu nakombinovat z různých druhů a značek plen. Není třeba se toho bát, většina typů plen jde vzájemně kombinovat. Podstatné je mít vždy savou a nepropustnou část.

Pozor si při nákupu dejte na nákup levných plen. Levné pleny neznamenají vždy úsporu - například levné pleny z číny většinou nemají atesty, nevíte tedy, co svému miminku na zadeček dáváte. Takzvané české číny neboli dovážené čínské pleny prodávané pod českou značkou sice atesty mít musí, ale stojí 3x více než ty úplně samé pleny přímo v Číně. Problém u čínských plen může být i jejich savost, tyto pleny se musí častěji přebalovat a mnohdy protečou. Extrémně levné pleny za pár korun pak většinou pokulhávají kvalitou, nevydrží praní na 60, které je z hygienického hlediska nutností, a po pár vypráních jsou na odpis. Pokud tedy narazíte na extra "výhodnou" nabídku, zpozorněte.

Budu látkovat plně (i venku a v noci) nebo jen částečně?

Pokud budete kombinovat látku a jednoráz, nemusíte až tolik řešit počet plen ve výbavě, pokud ovšem chcete látkovat plně, musíte to dostatečně promyslet a spočítat si potřebné množství plen. Doma můžete přebalovat častěji a stačí Vám méně savé pleny, stejně tak máte prostor k tomu si pleny v klidu poskládat, připravit či nasadit dvojí vrstvu (savou část + svrchní kalhotky). K lékaři nebo na návštěvě oceníte rychlé a jednoduché AIO pleny s krásným designem. Při dlouhých procházkách a v noci naopak oceníte savost a spolehlivost kalhotkových plen. Na celodenní tůře Vám například designové AIO pleny, které po naplnění své kapacity snadněji protečou kolem nožiček, budou k ničemu, snadno se totiž může stát, že Vám dítě v kočárku nebo šátku či nostíku usne a budete potřebovat spolehlivou plenu, která jen tak neproteče ani když se o chvíli protáhne další přebalení.

Jak budu prát a sušit?

Látkové pleny by se měly prát nejpozději po 2-3 dnech. Pokud máte malou pračku, je nutné prát častěji, aby nebyl buben prčky přeplněný a pleny se dobře vypraly. Pokud máte pračku velkou, bez problémů se do ní vlezou pleny i za 3 dny. Samozřejmostí je, že čím častěji budete prát, tím méně plen potřebujete, ovšem pleny se zase častějším používáním a praním rychleji opotřebovávají a musí se počítat s tím, že každá plena má určitou životnost. Ne vždy méně plen znamená finanční úsporu - ušetříte sice při nákupu plen, ale pleny pak po jednom dítěti mohou dosloužit, nebudete je moct použít na druhé dítě nebo prodat.

Při sušení v sušičce jsou všechny druhy plen suché během pár hodin, při sušení klasicky na věšáku je ovšem třeba počítat s tím, že savější druhy plen a pleny s všitými gumičkami déle schnou, v zimě to můžou být i 2-3 dny, záleží na teplotě a vlhkosti v bytě. Pokud patříte k těm "štastlivcům", kteří mají problém doma usušit i běžné prádlo, natož plenky, raději volte rychleji schnoucí pleny (méně savé varianty či pleny bez gumiček - čtvercové a vícevrstvé pleny) nebo si pořiďte více kusů plen. Nejrychleji schnou klasické bavlněné čtverce a umělé materiály (např. fleece a mikrovlákno). Pozor na to, že některé materiály by do sušičky neměly - například PUL. Kvalitní PUL sice sušičku zvládne, ale snižuje se mu tím životnost, což je vzhledem k rychlosti schnutí svrchních i AIO plen škoda. Tyto pleny je proto dobré sušit klasicky.

Jak je dítě staré a kdo vše bude přebalovat?

U starších dětí, které již nevydrží ležet, oceníte co nejjednodušší a nejrychlejší přebalení. Některé maminky musí v tuto dobu odložit například pleny na snappi sponky nebo přejdou výhradně na AIO či natahovací pleny. Hodně ale záleží na povaze a aktivitě dítěte. Stejně tak jednoduché a rychlé přebalení ocení babičky či tatínkové přebalující jen jednou za čas. Samozřejmě můžete těmto občasným přebalovačům předskládat i čtvercové pleny, ale počítejte s tím, že ne každý zvládne bez cviku plenu správně nasadit tak, aby těsnila kolem nožiček.

Jaké mám preference a životní styl?

Preferujete savost a co nejméně časté přebalování nebo naopak jednoduchost použití i za cenu častějšího přebalování? Chcete co nejméně práce nebo Vám nevadí pleny skládat? Budete většinu dne trávit doma nebo naopak venku mezi lidmi? Záleží Vám na designu pleny? Chcete mít plenu i jako módní doplněk nebo Vám jde čistě o praktickou stránku a krásné vzory nepotřebujete?

Nejjednodušší na používání jsou pleny AIO, používají se stejně jednoduše jako jednorázové pleny, ovšem jedná se o nejdražší variantu látkování. Při použití ostatních plen se již musí počítat s tím, že je potřeba nasadit dvě vrstvy - savou vrstvu a vrstvu nepropustnou (svrchní kalhotky). Jednoduchost a snadnost AIO oceníte při přebalování mimo domov.

Pokud Vám vadí častější přebalování, tak rozhodně vybírejte ze savějších typů plen, čtverce pro Vás nejsou vhodná volba. Pozor ale dejte na to, aby mělo dítě na zadečku balení odpovídající jeho věku a proporcím. Pro novorozence určitě vybírejte novorozenecké pleny a nenechte se zlákat plenami jednovelikostními, které většinou sednou nejdříve až kolem 5-6 kilo. Pokud nechcete kupovat dvě výbavy, nejprve novorozeneckou a poté jednovelikostní, je možné pořídit jen jednovelikostní výbavu a novorozence odlátkovat se čtverci nebo vícevrstvými plenami. Oba typy plen se využijí i později - čtverce pod hlavu nebo na utírání, vícevrstvé pleny lze použít na zvýšení savosti jiných plen nebo jako savou vrstvu do kapsových plen.

Pokud chcete přebalovat po každém učůrnutí, protože nechcete nechat miminko v počůrané plence, je zbytečné pořizovat extra savé pleny. Pokud naopak nemáte čas či prostor na časté přebalování (například s miminkem pracujete nebo trávíte hodně času venku atd.), bude pro Vás savost podstatným parametrem. Je možné volit i kombinaci - používat savější pleny v době, kdy je dítě v klidu, spí nebo odpočívá a štíhlejší méně savé balení na dobu, kdy se dítě aktivně hýbe.

Mezi nejbezpečnější a nejsavější variantu přebalování patří kalhotkové pleny, kdy savá je již samotná kalhotovka a podle věku a učůranosti miminka se dovycpe ještě vkládačkami. Díky dvojímu jištění (samotné gumičky na plence plus svrchní kalhotky) plena jen tak neproteče. Nejméně savé jsou čtverce a u AIO je třeba pečlivě hlídat pravidelnost přebalení, po naplnění své kapacity totiž snadno protečou kolem nožiček.

 

Pokud jste si odpověděly na všechny tyto otázky, měly byste mít alespoň základní přehled o tom, po jakých plenách se dívat a zároveň Vám to pomůže odpovědět si na poslední otázku:

Kolik plen budu potřebovat?

Průměrně je potřeba na den cca 7-8 plen, u novorozenců je to více (častěji se krmí i čůrají, mají častější stolici, jsou malincí, takže nejde plenu tolik vycpat, aby byla vyšší savost a plena déle vydržela, proto je nutné přebalovat častěji), u starších dětí učících se na nočník naopak méně. Minimum plen na den by mělo být cca 5 ks, protože by se mělo přebalovat nejpozději po 2-2,5 hodinách kvůli tomu, že po čase se moč rozkládá mimo jiné na amonik, který může dráždit zadeček miminka. Při méně častém přebalování pak mohou vznikat opruzeniny - toto platí i pro jednorázové pleny!

Počítejte s tím, že potřebejete mít pleny do zásoby i na dobu praní a sušení, což je se sušičkou cca ½ dne, bez sušičky 1-2 dny dle vlhkosti v bytě případně dle ročního období. Při počtu 8 ks na den a praní obden tak se sušičkou potřebujete minimálně 20 ks plen, optimálně tak 24 ks.

Počet plen je ale nutné přizpůsobit vybranému typu plen, jejich savosti a především učůranosti miminka. Klasické čtverce jsou méně savé, musí se přebalovat častěji a je jich tak potřeba více (cca 30-40 ks). Svrchní pleny doporučuji minimálně 3 z toho důvodu, že je potřeba je pravidelně střídat a nechávat je vyvětrat, aby nebyly cítit, plus je třeba mít rezervu v případě zašpinění od stolice. U plen bez jištění kolem nožiček (čtvercové a vícevrstvé pleny) je pak lepší mít alespoň 4-5 ks kvůli většímu riziku zašpinění od stolice a tedy častějšímu praní.

Pokud si stále nejste jisté, ráda Vám se sestavením výbavy poradím, nebojte se na mě obrátit ;-)