31. 10. 2018

Vyplatí se látkovat?

Občas se na diskuzích objevují dotazy, zda se vůbec látkové pleny vyplatí, když jedna plena vyjde na 400 Kč a více, často také narážíme na názory, že drahé je i praní, což nás motivovalo k sepsání tohoto článku, který přináší zamyšlení nad finanční stránkou látkování.

Setkat se můžete s názory, že se látkování nevyplatí protože:

  • cena jedné plenky je neúměrně vysoká
  • musí se pořídit velké množství plen
  • zvýší se spotřeba vody
  • je třeba započítat i cenu pracího prášku či gelu
  • miminku přeci stačí 3-4 jednorázové plenky na den
  • jde sehnat levné jednorázové plenky s cenou 2-3 Kč za kus a pleny na měsíc tak vyjdou jen na pár set korun

Tyto argumenty ovšem nelze považovat za zcela objektivní, a to z následujících důvodů:

Cena jedné plenky je sice daleko vyšší než u plenky jednorázové, ale plenku pořídíte a používáte opakovaně dokud nedoslouží. Nově koupená plena by při správné údržbě měla vydržet alespoň dvě děti - drobné vady typu dírky na úpletu či povolené gumičky nebrání v jejich používání, plena je i nadále savá a svůj účel plní. I tyto pleny mohou nadále sloužit například na domácí přebalení a do společnosti a k lékaři můžete používat zachovalejší pleny.

Plenky můžete využít i na druhé dítě, které látkujete již jen za cenu nákladů na praní, případně na konci plenkového období můžete plenky prodat a část investice tak získat zpět. Prodat se dají i méně zachovalé pleny za pár korun, např. maminky samoživitelky většinou ocení možnost pořídit si klidně i potrhané pleny za symbolickou cenu. 

Nárůst spotřeby vody v době, kdy se rodina rozroste o nového člena je logická, najednou nejste celý den v práci, ale doma, častěji vaříte, umýváte nádobí, umýváte si ruce, splachujete, máte více prádla, které perete, spotřebu vody tedy z větší části neovlivňuje jen praní plen, ale vše ostatní kolem pobytu doma s miminkem a spotřeba bude větší i při používání jednorázových plen.

Spotřeba pracích prostředků není nijak enormní a z vlastní zkušenosti jde dávkovat mnohem méně, než doporučují výrobci a spotřebu tak ještě snížit. Méně je někdy více a u plen to platí dvojnásob, protože špatně vymáchaná plena se zbytky pracího prášku dokáže udělat neplechu.

Přebalovat by se mělo nejpozději po 2-2,5 hodinách (s výjimkou spánku) bez ohledu, zda se jedná o látkové či jednorázové pleny, protože po této době se moč začíná rozkládat mimo jiné na amoniak, který může dráždit zadeček miminka. Často můžeme potkat dítka v jednorázu, jak mají mezi nožkama obrovskou nasáklou plenu, vždyť přeci reklama říká 12 hodin v suchu, tak proč přebalovat dříve, když plena ještě kapacitně stačí.  3-4 ks jednorázových plen na den jsou zdraví ohrožující a určitě by takto málo časté přebalování nemělo být považováno za standartní. Některým maminkám to ovšem nevysvětlíte a v tomto případě lze těžko jakkoliv argumentovat výhodou látkových plen.

Finanční úspora není a neměla by být jediným důvodem, proč látkovat - jsou zde i ekologické, estetické či zdravotní aspekty, více se můžete dočíst v článku zde.

Pokud stále zvažujete a jste nerozhodní, přinášíme Vám menší finanční přehled.

 
Kolik stojí jednorázové pleny

Děti přebalujeme průměrně 7x za den (na začátku u novorozenců to může být 10 i vícekrát za den, u starších dětí je to naopak už jen třeba 4-5x denně), takže dítě za 2 roky přebalíme více jak 5 000 krát. Za jednorázové pleny tedy zaplatíme při průměrné ceně jedné pleny 3 Kč (počítaná je průměrná cena v současné době rozšířených levných plen Dada, které se pohybují od cca 2 do 4 Kč za plenu dle velikosti a aktuální akce) přibližně 15 000 Kč. Jedná se o nejlevnější možnost, samozřejmě lze na trhu sehnat pleny dražší, například velmi známé Pampers pleny, kde se průměrná cena pleny pohybuje cca 4,5 kč a plenky za dva roky tak vyjdou na téměř 23 tisíc kč. Nejdražší možností jsou pak eko pleny, kde se průměrná cena pohybuje kolem 10 Kč za plenu a za dva roky pak utratíte přes 50 tisíc kč.

Započítat také musíte jednorázové přebalovací podložky, kterých je opravdu velká spotřeba a různé krámy a masti pro případ, že bojujete s opruzeninami či zarudnutím, které je u jednorázových plen celkem časté.

 
Kolik stojí látkové pleny

Stejně jako u jednorázových plen, i u látkových plen si můžeme vybrat mezi levnou, střední a dražší variantou. Nejzákladnější výbavu látkových plen lze pořídit už od 3,5 tisíc Kč (čtverce + svrchní kalhotky), "lepší" výbava nakombinovaná z více druhů plen se pak pohybuje v rozmezí 10-15 tisíc Kč dle typu a množství plen. Luxusní výbava při větším počtu kusů plen vyjde i na 20 tisíc Kč. Samozřejmě existují i případy, kdy maminka podlehne nakupování nových plen a vzorů a nakoupí takové množství plen, které reálně nevyužije, pleny se stávají díky svému vzhledu i estetickou záležitostí a módním doplňkem ;-) Pak se cena za výbavu může logicky vyšplhat klidně i na 40 tisíc Kč, ale jedná se spíše o extrémní případ a rozhodně to nejsou náklady nutné k pohodlnému látkování. Obecně se dá říci, že za 10 tisíc kč se dá pořídit slušná vábava (např. 12-14 kalhotkových plen, 10 vícevrstvých plen, 4 svrchní kalhotky a 2-3 AIO).

Praní plen pak vychází průměrně na 5,5 tisíce Kč za 2 roky (při praní každý druhý den a ceně za jedno praní 15 Kč - v ceně je započtena voda, energie a běžný prací prostředek), samozřejmě náklady na praní jsou značně individuální a konkrétní částka záleží na typu pračky a její spotřebě, frekvenci praní, použitém pracím prostředku a především na místních cenách vody a energie.

Celkové náklady za plenkové období se tedy pohybují v rozmezí cca 9-25 tisíc Kč při nákupu nových plen. Dá se také ušetřit nákupem bazarových plen nebo se naopak číást investice vrátí prodejem plen po odplenkování dítěte. Prodejem plen lze získat cca 10-60 % nákladů na pleny zpět. Čím více plen máme a méně je točíme, tím jsou v lepším stavu a jdou lépe prodat, naopak čím méně plen máme, tím je větší pravděpodobnost jejich opotřebení. Díky tomu se reálné náklady výrazně snižují a pohybují se v rozmezí 8-20 tisíc Kč. Případné druhé dítě můžeme látkovat vlastně jen za cenu praní.

 
Porovnání ceny látkových a jednorázových plen

Zvolená varianta ať už látkových či jednorázových plen je jen a jen o finančních možnostech, životním stylu a preferencích rodičů a porovnávat by se měl nejlevnější způsob látkování (9 tis. Kč) s nejlevnějším typem jednorázu (15 tis. Kč) a nejdražší způsob látkování (25 tis. Kč) s nejdražším typem jednorázu (50 tis. Kč), nelze porovnávat drahou látkovou výbavu s nejlevnějším jednorázem na trhu. Pokud rodina počítá každou korunu, nebudou používat drahé ekologické jednorázové pleny stejně tak drahou látkovou výbavu, pokud naopak ty peníze má, nehledí na cenu a jde jim o komfort pro maminku i dítě, pak sáhnou pravděpodobně po něčem lepším v obou případech.

Látkové pleny tedy vždy z porovnání vychází levněji než jednoráz, ať se vezme levná nebo dražší varianta, a to včetně započítaných nákladů na praní a při použití jen na jedno dítě. Pokud se bude počítat s použitím plen na 2 a více dětí nebo s jejich prodejem, finanční úspora bude o to výraznější. Například středně drahá varianta jednorázových plen vyjde na 2 děti na 46 tisíc Kč, naopak středně drahá varianta látkových plen vyjde jen na 26 tisíc Kč (15 tisíc Kč pořizovací cena plen + 2x 5,5 tisíce Kč za praní). 

 
Závěr

Pokud Vám ceny látkových plen přijdou vysoké, nelekejte se, zdání klame, používáním látkových plen i přes to můžete ušetřit ;-) Pokud se ovšem člověk do používání látkových plen nutí, ať už z finančních důvodů nebo například kvůli tlaku rodiny, není to dobře a je logické, že daný člověk bude vnímat na látkování spíše nevýhody a s velkou pravděpodobností stejně nakonec skončí u jednorázových plen. Látkové pleny nejsou dogma a je na každém, jaké pleny bude používat. Pokud Vám látkové pleny nevyhovují, nenuťte se do jejich používání za každou cenu, stejně tak pokud chcete látkovat, nenechte si to okolím, které tomu většinou nerozumí, vymluvit i přes spoustu laických argumentů, že je to drahé, nepraktické, časově náročné atd. - je to Vaše miminko a Vaše volba a po přečtení našich článků si jak doufáme umíte udělat na časovou i finanční náročnost vlastní názor ;-)