Vše o látkových plenách » Proč látkovat

Proč látkovat aneb výhody látkových plen

Spousta lidí se ptá, v čem je látkování výhodné a proč sáhnout právě po látkových plenách. Výhody látkových plen se dají shrnout do několika bodů:

Ekologická stránka - Jedno dítě vyprodukuje za plenkové období (2 roky) díky jednorázovým plenám až 1 tunu odpadu, z něhož většina končí na skládkách, kde se rozkládají odhadem 250 let. Některé studie tvrdí, že je to až 500 let. Navíc na výrobu jednorázových plen je spotřeba energie několikanásobně vyšší než na výrobu plen látkových, včetně praní, sušení a žehlení. 

Finanční stránka - Děti přebalujeme průměrně 7x za den (na začátku u novorozenců to může být 10 i vícekrát za den, u starších dětí je to naopak už jen třeba 4-5x denně), takže dítě za 2 roky přebalíme více jak 5 000 krát. Za jednorázové pleny tedy zaplatíme při průměrné ceně jedné pleny 4,5 Kč přibližně 23 tisíc Kč.  Výbavu látkových plen lze pořídit už od 3 tisíc Kč (čtverce + svrchní kalhotky), "lepší" výbava se pak pohybuje v rozmezí  8-15 tisíc dle typu a množství plen. Ušetřit se dá nákupem bazarových plen. Praní plen vychází průměrně na  4 tisíce Kč za 2 roky (při praní 3x týdně a ceně za jedno praní 13 Kč - v ceně je započtena voda, energie a prací prostředek), samozřejmě náklady na praní jsou značně individuální a konkrétní částka záleží na typu pračky, frekvenci praní, použitém pracím prostředku a především na místních cenách vody a energie. Celkové náklady za plenkové období se tedy pohybují v rozmezí 7-19 tisíc Kč. Výbavu pak můžeme použít na další dítě nebo ji po odplenkování dítěte prodat, díky čemuž se náklady na jedno dítě výrazně snižují.

Komfort a zdraví dítěte - U jednorázových plen bylo prokázáno, že je v nich teplota vyšší přibližně o 1-2 stupně než v plenách látkových. Existují spekulace, že tento fakt souvisí se snižující se plodností mužů (přehřívání šourku u chlapečků může v dospělosti vést ke snížené produkci spermatu). Vyšší teplota je také občas dávána do souvislosti s rakovinou varlat. Spojitost s používáním jednorázových plen ovšem nebyla prokázána, proto lze jako pádný argument považovat pouze vyšší teplotu u zadečku, což může vést v souvislosti s malou prodyšností levnějších jednorázových plen k zapařeninám a opruzeninám. Jednorázové pleny navíc obsahují různá bělidla, parfemace a jiné chemické látky, které mohou u citlivějších dětí dráždit pokožku. Dnes již na trhu existují ekologické pleny šetrnější k přírodě i zadečku miminka, ovšem cenově jsou 2-3x dražší než klasické jednorázové plenky a ne každý si je může dovolit. I přes pocit sucha díky gelovému jádru se nedoporučuje nechat dítě přes den v pleně déle jak 2-3 hodiny, neboť poté se začíná moč rozkládat. Při dodržování tohoto pravidla se pak počet přebalení za den u jednorázových i látkových plen příliš neliší, i když frekvence přebalování u látkových plen je značně závislá na druhu použité pleny. Při používání čtverců a také například některých AIO plen je nutné počítat s častějším přebalením. Jiné druhy plen ovšem běžně vydrží 2 až 2,5 hodiny a vyrábí se i speciální noční pleny, které zvládnou celou noc. Při použití fleecových nebo vlněných svrchních kalhotek je navíc prodyšnost pleny mnohem vyšší než u plen jednorázových.

Estetická stránka a možnost sestavení výbavy na míru - Moderní látkové pleny se vyrábí v různých barevných provedeních a vzorech, které lahodí oku. Jedná se o příjemný bonus používání látkových plen, péče o pleny a i samotné přebalování jsou mnohem příjemnější než u plen jednorázových. Díky nepřebernému množství druhů a značek plen si navíc každá maminka může sestavit výbavu přímo na míru tak, aby vyhovovala jí i dítěti. Na rozdíl od plen jednorázových je možnost výběru z různých střihů co se délky sedu i šířky plen týká.

Výhody látkových plen - pyramida

Nic není černobílé, takže i používání látkových plen má samozřejmě několik nevýhod oproti používání plen jednorázových:

Velká jednorázová investice - Oproti používání jednorázových plen, které se kupují postupně, je nákup látkových plen velkou jednorázovou investicí. Je potřeba s tím při sestavování výbavy počítat a pleny nakupovat nejlépe postupně pár měsíců předem již v době těhotenství.

Složitější přebalování na cestách - Látkové pleny jsou objemnější, zaberou tedy při balení věcí s sebou více místa. Když plenu zapomenete doma, nemůžete si ji od někoho půjčit ani ji nekoupíte v běžném obchodě. S sebou musíte mít vždy nepromokavý pytel na pleny, ve kterém se uskladňují použité pleny. Ty se nedají vyhodit jako použitá jednorázová plena, musí  se brát s sebou. Při delší cestě nebo dovolené je potřeba zajistit si možnost praní plen na místě nebo na danou dobu využít plenky jednorázové. Před odjezdem je potřeba vyprat, aby doma nezůstala žádná použitá plena, což se ovšem dá vyřešit vypráním plen pouze na krátký program a následným opětovným praním po návratu domů.

Objemnější balení - Při výběru oblečení je třeba počítat s objemnějším zadečkem. Většina oblečení ale lze normálně použít s výjimkou vyloženě úzkých kalhot. Je potřeba ovšem dbát na to, aby balení nebylo extrémně veliké a neomezovalo pohyb dítěte. Dítě by v pleně mělo být normálně pohyblivé, obzvláště by plena neměla bránit v pohybu kyčlí a zvednutí nožiček. Je vhodné balení přizpůsobit věku, velikosti a pohyblivosti dítěte. Nevhodně zvolená nebo špatně nasazená plena může v extrémním případě (např. špatně vyvinuté kyčle) dítěti uškodit.