Druhy látkových plen
Základní rozdělení plen je následující:
- AIO (all in one - pleny vše v jednom)
- Klasické AIO pleny
- Kapsové pleny
- SIO (snap in one - sepni v jedno)
- Pleny se svrchními kalhotkami
- Savá vrstva
- Čtvercové pleny (čč - český čtverec)
- Vícevrstvé pleny (vv)
- Kalhotkové pleny
- Klasické kalhotkové pleny
- Noční pleny
- Pleny s chobotem
- Zavazovací pleny
- Nepropustná vrstva -svrchní kalhotky
- Polyuretanové kalhotky (PUL)
- Vlněné kalhotky (vlňáčky)
- Fleecové kalhotky
- Savá vrstva
- Doplňkové pleny
- Vkládací pleny
- Separační pleny
- jednorázové
- látkové
AIO (All in one - pleny vše v jednom)
Použití plen vše v jednom je stejně jednoduché jako použití jednorázových plen, obsahují savou i nepropustnou vrstvu a jsou připraveny ihned k použití. Využijete především ve chvílích, kdy oceníte rychlost a jednoduchost přebalení, např. u lékaře, když bude mít přebalovat někdo z rodiny nebo když už je dítě starší a nevydrží ležet. Většinou nejsou moc objemné a nedělají balík na zadečku. Patří ovšem k nejdražším plenám a některé z nich, převážně klasické AIO, se musí se častěji přebalovat. Pokud se zavčas nepřebalí, mohou díky pouze jednomu jištění kolem nožiček právě kolem nožiček protéct. Nejsou vhodné na noc. Po každém použití se musí komplet vyprat.
Klasické AIO - savá a nepropustná vrstva v jednom kuse jako celek většinou ve formě přišité vkládačky.
Kapsové pleny - Jedná se vlastně o svrchní kalhotky s vnitřní kapsou, do které se vkládá savá vrstva. Prodává se již se savým jádrem nebo samostatně a lze pak vycpat dle potřeby čímkoliv. Pere se stejně jako klasické AIO komplet po každém použití, ale výhodou je možnost plenu rozebrat a sušit každou část zvlášť, díky čemuž je schnutí rychlejší. Samotná kapsová plena schne rychle a v případě, že savé jádro ještě není suché je možnost vycpat plenu jiným savým jádrem, čímž je plena opět připravena k použití. Plena je savá tak, jak moc se vycpe, takže savost pleny lze uzpůsobit děťátku na míru. Některé maminky nevkládají savé jádro do kapsy, ale na ni, poté lze vyměnit jen savé jádro a kalhotkovou plenu použít opakovaně. Toto je ovšem možné udělat jen 2-3x a pouze v případě včasného přebalení, neboť kapsa je ušitá z nasákavého materiálu, který může od savého jádra navlhnout. Doporučujeme pouze jako nouzové řešení například při nedostatku svrchních kalhotek.
SIO (snap in one - sepni do jednoho)
SIO lze považovat za jeden z druhů AIO, ale zároveň se jedná o pleny používané se svrchními kalhotkami, proto jsme tyto pleny zařadily jako samostatnou variantu. Savá vrstva se do nepropustných kalhotek nacvakává pomocí patentek a poté se plena nasazuje jako celek, v tomto jsou zachovány výhody AIO. Stačí si pořídit pouze pár kompletů (svrchní plus jádro) a k nim náhradní savá jádra. Po použití se mění jen savé jádro, kalhotky lze použít opakovaně s výjimkou zašpinění stolicí, jedná se tedy oproti AIO o ekonomičtější variantu. Savé jádro se skládá z více vrstev a lze si tak do určité míry zvolit savost pleny. Tento systém není příliš vhodný pro novorozence a menší děti s vaječinou, neboť stolice může bokem protékat na svrchní kalhotky. Většina SIO se až drobné výjimky vyrábí jednovelikostní, pro použití na menší děti se mohou zahnout, což ale dělá v kombinaci s šířkou pleny větší objem na zadečku, proto jsou obecně doporučovány až pro větší děti. Některé SIO systémy jsou pro lepší zachycení stolice vybaveny bočními křidélky. Většina českých SIO systémů je navzájem kompatibilních, takže lze využívat svrchní kalhotky a savá jádra různých značek.
Pleny se svrchními kalhotkami
Následující pleny představují pouze savou vrstvu, proto je na ně nutné nasadit ještě svrchní nepropustné kalhotky.
Savá vrstva
Čtvercové pleny (čč - český čtverec) - Jedná se o klasické pleny, jaké známe z našeho dětství. Při nákupu je potřeba dát pozor na gramáž plen, která ovlivňuje jejich savost. K látkování jsou vhodné pleny s vyšší gramáží. Mohou být vyrobeny z různého materiálu. Ideální jsou bavlněné pleny. Bambusové pleny jsou sice jemnější a savější, ale déle schnou a při praní na 60 se sráží. Jedná se o nejlevnější variantu látkování a velmi dobře schnou. Výhodou je také jejich variabilnost, lze je skládat na mnoho způsobů dle stáří a velikosti dítěte a mají široké využití, dají se použít také pod hlavu či k utírání. Nevýhodou je jejich nižší savost a nutnost je skládat. Navíc je u nich větší pravděpodobnost protečení stolice na svrchní kalhotky, i když dá se to ovlivnit výběrem vhodného skladu. Některé sklady vytvoří jako by nohavičky, které do určité míry brání protečení stolice. Přesto je při látkování se čtverci třeba pro jistotu pořídit více svrchních kalhotek. Sepnout se dají snappi či boingo sponkou. Pro zvýšení savosti lze použít vkládací plenu.
vícevrstvé pleny (vv) - jsou menší než klasické čtvercové pleny, jsou ušité z více vrstev, většinou mají více vrstev uprostřed a méně na krajích. Variabilita použití je nižší než u čtverců - skládat se dají na kalhotkový sklad nebo na rovno, ale skládání je jednodušší a rychlejší než u čtverců,což spousta maminek ocení. Zároveň jsou levnější a rychleji schnou než například pleny kalhotkové. Je možné je také využít na dovycpání jiných plen po zvýšení savosti například na noc či jako savou vrstvu do kapsových plen. Vyrábí se většinou v různých velikostech - S, M a L, pokud je chcete používat na kalhotkový sklad, je nutné postupně měnit velikost nebo můžete zůstat u jedné velikosti s tím, že z kalhotkového skladu přejdete na sklad na rovno nebo plenky využijete na dovycpání jiných plen. Někteří výrobci pak nabízí univerzální velikost - například vícevrstvá plenka Šanelka, která je navíc vylepšená malými oušky, díky kterým plena sedne na kalhotkový sklad i větším dětem. Plena se zmenšuje zahýbáním.
kalhotkové pleny - pleny ve tvaru kalhotek podobné jednorázovým plenám. Součástí plen mohou být vkládací pleny, které zvyšují savost, ale někteří výrobci nabízí kalhotkové a vkládací pleny samostatně, na to je potřeba dát při nákupu pozor a pokud nemáte vkládací pleny doma, tak je dokoupit. Jedná se o jednu z nejsavějších variant látkování, ale savost je výrazně ovlivněna výběrem materiálu. Zapínat se mohou suchým zipem, patentkami či snappi sponkou. Díky gumičkám kolem nožiček a na zádech plena dobře udrží stolici a při používání kalhotkových plen tak stačí pořídit méně svrchních kalhotek. Výhodou je jednoduchost použití, savost a dvojí jištění - gumičky jsou jak na samotné pleně tak na svrchních kalhotkách. Nevýhodou je jejich vyšší cena, delší doba schnutí a větší náchylnost na poničení - časem (až po určité době používání, nemusíte se bát, že se to stane po pár vypráních ;-)) mohou odejít gumičky nebo se může potrhat pohledová strana pleny, pokud je z úpletu, velurové pleny a ostatní pleny bez úpletu jsou odolnější. Jedná se ovšem o estetické či opravitelné závady, které nebrání v dalším používání pleny. Vyrábí se také extra savé noční pleny, které jsou objemnější a díky tomu jsou vhodné až pro starší děti (záleží na proporcích dítěte, ale přibližně od půl roku věku), a chobotové pleny. Ty mají klasický tvar kalhotek, jen místo vkládačky mají na pevno přišitý tzv. chobot, který se skládá do požadovaného tvaru nebo zahýbá dovnitř pleny.
Zavazovací pleny - samy o sobě nejsou příliš savé, slouží většinou spíše pro uchycení další savé vrstvy. Zavazují se pomocí tkaničky. Dnes již nejsou příliš využívané.
Svrchní kalhotky
Svrchní kalhotky slouží jako nepropustná vrstva. Nemusí se prát po každém použití, stačí vyměnit jen savou vrstvu.
Polyuretanové kalhotky (PUL) - jsou vyrobeny z polyesteru s nepromokavým polyuretanovým zátěrem. Jsou nepromokavé, ale částečně prodyšné. Jsou tenké, nepřidávají pleně na objemu, rychle schnou. Vyrábí se buď olemované gumičkami nebo fleecem. Gumičky nejsou tak měkké a příjemné jako fleece, ale fleecové je naopak potřeba častěji větrat a prát, neboť fleece částečně absorbuje vlhkost z pleny.
Vlněné kalhotky (vlňáčky) - vyrobeny z merino vlny. Jsou maximálně prodyšné a mají speciální termoregulační vlastnost, takže zajišťují optimální teplotu - v létě chladí, v zimě hřejí. Nejzdravější varianta, vhodná na noc, dítě se v nich nezapařuje. Nevýhodou je náročnější údržba. Vlňáčky je třeba prát pouze v ruce nebo na jemné praní na nízkou teplotu a je třeba je impregnovat pomocí lanolinové kůry, aby byla zajištěna jejich nepropustnost. Déle schnou. Stačí je nechat pouze vyvětrat a prát pouze při znečištění stolicí nebo cca 1x za měsíc.
Fleecové kalhotky - prodyšností jsou na tom lépe jak PUL, ale hůře jak vlňáčky. Jsou jemné, snadno se udržují, není třeba je impregnovat, mohou se prát v pračce a rychle schnou, ale tlakem mohou provlhat, takže nejsou vhodné pro sedící děti, do autosedaček nebo na nošení v šátku. Může se vyskytnout alergie na fleece.
Doplňkové pleny
Vkládací pleny - jsou ušité z více vrstev a slouží ke zvýšení savosti jiných plen. Základním tvarem je úzký obdélník, ale existují i tvarované vkládací pleny. Vkládací pleny mohou být krátké nebo dlouhé, které se různě přehýbají a je díky nim možné zvýšit savost na některém místě více než na jiném. U kluků se více vycpává předek pleny, u holčiček se plena vycpává většinou rovnoměrně. Další možností je prefold - jedná se o čtverec, který se kvůli lepšímu schnutí většinou skládá z méně vrstev než klasická obdélníková vkládací plena. Dostatečná savost a vhodný tvar pro vložení do pleny se pak získá složením prefoldu na třetiny. Vkládací pleny se vkládají buď volně nebo se uchycují pomocí patentek.
Separační pleny - nejedná se o savou vrstvu. Slouží k ochraně pleny před stolicí a usnadňují tak jejich údržbu. Separační pleny mohou být jednorázové nebo pratelné. Jednorázové jsou nejčastěji celulózové, viskózové, bambusové či kukuřičné. Celulózové jsou vhodnější pro tekutou stolici tzv. vaječinu, viskózové pak naopak na stolici tuhou. Bambusové jsou pak extra jemné. Pleny znečištěné stolicí se vždy vyhazují, pleny od moči u některých druhů zvládnou několik praní a mohou se použít opakovaně. Separační pleny by se nikdy neměly házet do záchodu, protože hrozí ucpání odpadu. Pratelné separační pleny mohou být fleecové nebo z mikrovlákna. Ty pak kromě ochrany pleny před stolicí slouží i k udržení pocitu sucha u zadečku tím, že zajišťují odvod moči od pokožky dítěte a zároveň zabraňují jejímu návrat z pleny zpět k pokožce.
Velikosti plen
Novorozenecké - pleny určené od narození do cca 6 kg, výjimečně až do 8 kg. Ideální pro prvních pár měsíců, poté se přechází na pleny jednovelikostní.
Jednovelikostní - jedna plena na celé látkovací období, velikost se upravuje pomocí patentek. Vhodná pro děti od cca 4 do 15 kg. Na novorozencích je plena ovšem většinou příliš objemná a u malých děti (2-3,5 kg) nemusí dostatečně těsnit kolem nožiček. Dobře většinou sednou až od 5-6 kg, proto na novorozence doporučujeme novorozenecké pleny. Výjimečně se může stát, že u větších baculatějších dětí nemusí pleny vydržet až do konce látkovacího období, pro takové případy pak někteří výrobci vyrábějí XL pleny.
Vícevelikostní - plena se vyrábí ve více velikostech, jsou lépe uzpůsobeny na dítě v daném věku. Používají se kratší dobu, takže jsou více zachovalé a dají se lépe prodat. Je ovšem nutno výbavu během látkovacího období obměňovat, což znamená i vyšší náklady.
Způsoby zapínání
Suchý zip - nejvíce podobné zapínání jako u jednorázových plen. Jednoduché, rychlé, ale SZ mohou mít omezenou životnost a mohou se zanášet drobným nepořádkem z pračky. Při praní je nutné zapnou suchý zip do tzv. protisuchu nebo plenu klasicky zapnout a otočit vnitřní stranou ven, aby se suchý zip nechytal na jiné pleny. Výhodou je možnost zapnutí pleny přesně dle potřeby tak, aby dítěti plena dobře sedla. Při špatném zapnutí nebo u sedících buclatějších dětí může suchý zip poškrábat bříško. Větší děti dokáží suchý zip rozepnout.
Patentky - neopotřebovávají se, delší životnost, ale menší variabilita při zapínání - je třeba vždy zapnout do jedné z přednastavených patentek. Horší a delší manipulace, většinou je potřeba zacvaknout více patentek. Odolnější vůči dětskému rozepnutí. Při nešetrném rozepínání je možnost vytrhnutí patentky. Zapínání může být jednořadé nebo dvouřadé. U dvouřadého zapínání slouží jedna řada k regulaci obvodu pasu a druhá k regulaci obvodu kolem nožiček.
Snappi sponka - jedná se o mírně pružnou sponku ve tvaru písmene T, která se na plenu uchycuje na třech místech pomocí zoubků. Plenu je možno přesně upravit na požadovanou velikost. Pozor na ostré zoubky při manipulaci se sponkou. Časem se zoubky mohou ztupit a sponka přestane na pleně držet. Je lepší mít v zásobě více sponek, neboť se mohou snadno založit či ztratit.