ZBOŽÍ V AKCI

 

 


22. 08. 2017

Jednovelikostní versus novorozenecké?

 

Samozřejmě záleží na velikosti a střihu pleny, ale především na tom, jak velké miminko se Vám narodí. Miminko s porodní váhou 5 kg snese již od narození jednovelikostní pleny a novorozenecké by pravděpodobně příliš dlouho neunosilo. Naopak dvou a půl kilové miminko jednoznačně vyžaduje pleny novorozenecké, v jednovelikostních by měl takový prcek zadeček jako Ferda mravenec. Velikost miminka ale předem neznáme. Existují sice váhové odhady, ty ale bývají mnohdy nepřesné. Z očekávaného průměrného miminka se tak dost často nakonec vyklube pořádný cvalík nebo naopak "velké" miminko má pak při narození sotva 3 kila. Řešením může být nákup plen až po porodu, kdy už máte svoje miminko v náručí, většina z nás ovšem chce mít výbavičku na miminko pořízenou ještě před porodem a některé maminky chtějí začít látkovat hned po narození. Jak to tedy udělat?

 

Nenechte se zlákat názvem "jednovelikostní plena", tyto pleny jsou většinou určeny dětem od 4 kg, reálně ale sednou později (cca 5-6 kg). Jednovelikostní pleny se musí na novorozence maximálně zmenšit, čímž vzniká zbytečná vrstva látky na bříšku, dále jsou oproti novorozeneckým plenám širší mezi nožkami, novorozenec pak má plenku od kolínka až ke kolínku, což mu brání v pohybu a může být nespokojené. Není to vhodné ani z hlediska vývoje kyčlí. Naopak ovorozenecké plenky zajistí Vašemu miminku krásně malý zadeček. Z vlastních zkušeností proto jednoznačně doporučujeme nákup novorozeneckých plen. Pokud miminko z plenek odroste během pár týdnů, snadno je prodáte, neboť za tak krátkou dobu používání nejsou opotřebené. Miminko bude mít na sobě plenu odpovídající velikosti, bude spokojené, při správném nasazení nebude pohybově omezené. Pokud Vám ale představa dvojí výbavy nahání hrůzu a nechce se Vám po pár týdnech plenková výbava měnit, nevěšte hlavu, dá se to zvládnout i bez novorozeneckých plen. Alternativou může být pořízení čtvercových či vícevrstvých plen, které se dají využít po dobu prvních měsíců, než miminko doroste do jednovelikostních plen. Tyto plenky pak využijete i později, čtverce se rozhodně neztratí, jsou skvělé na rychlé domácí přeblení, jako pojistka, pokud nestihnete pleny včas vyprat a usušit, pod hlavičku a po odlátkování miminka například i na úklid ;-) Vícevrstvé plenky velikosti S můžete využít celé látkovací období na rovno do svrchních, jako savou vrstvu do kapsových plen nebo jako velmi savou vkládačku například do nočních plen. Některé maminky dokonce u čtverců a vícevrstvých plen zůstanou, protože jim vyhovuje jejcih rychlé schnutí a nízké náklady na pořízení.

  

I mezi novorozeneckými plenkami ale najdete velké rozdíly, je proto výhodné sestavit si výbavu z více značek plen. Plenečky tak můžete měnit za jednovelikostní postupně, jak vám z nich děťátko vyrůstá a nemusíte řešit jednorázovou výměnu všech plen. Střihově menší novorozenecké plenky, které jsou většinou určeny do cca 5-6 kg, jsou vhodné pro nedonošené a opravdu malé děti (2-2,5 kg), pro děti s větší porodní váhou jsou naopak lepší plenečky střihově větší, určené až do 8 kg. Na fotkách níže můžete porovnat rozdíl mezi novorozeneckou a jednovelikostní verzí kalhotkových i svrchních plen, rozdíl je vidět na první pohled ;-)

 

 

 

 

 

 

 


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ