ZBOŽÍ V AKCI
Přemýšlíte, jaké pleny pořídit a čtvercových se tak trochu bojíte? Odrazují Vás starší příbuzní náročností péče o ně? Chcete používat klasické čtvercové pleny, ale nevíte jak na ně? Nevíte jak plenu poskládat a správně nasadit? Pak je tento článek určený právě pro Vás!
Čtvercové pleny - jedni si je nemůžou vynachválit, druzí je zatracují a radši by sáhli po jednorázu než právě po čtvercových plenách. Jak to tedy s nimi je? Jedná se o stejné pleny, jaké používaly naše maminky a babičky, jen dnes už díky pračkám nemusíme pleny složitě vyvařovat a také víme, že není nutné je ani žehlit, pokud to tedy neděláme dobrovolně, protože máme rády vše nažehlené a úhledně srovnané. Teplota 60 stupňů při praní je z hygienického hlediska dostatečná, více netřeba. Pokud tedy čtverce zatracujete z tohoto důvodu, čtěte dál a dejte jim šanci.
Čtvercové pleny se doma rozhodně neztratí, a to ani když je na látkování nakonec nevyužijete, mohou se použít do kočárku či postýlky pod hlavičku, na odbrkávání po krmení, utírání pusinky, do auta proti slunci, u větších dětí na utření lavičky či skluzavky po dešti a když děti odrostou, jsou skvělé na úklid ;-) Čtvercové pleny jsou především možností, jak látkovat miminko s minimálními náklady, ale jsou také díky své univerzálnosti neocenitelnou součástí i dražší plenkové výbavy. Oceníte je třeba na rychlé domácí přebalení, pokud doma přebalujete po každém počůrání a savější drahé pleny jsou zbytečné, jako nouzové řešení v případě, že nestihnete vyprat a máte nedostatek jiných plen nebo při vykopávání miminka bez pleny. Na přebalovací podložku dejte pod zadeček miminka 1-2 ks čtvercových plen složených na čtvrtiny, pak stačí tyto pleny vyměnit vždy, když se miminko počůrá a nemusíte měnit celou přebalovací podložku. U chlapečků je vhodné jednu z plen protáhnout mezi nožkami a zajistit například tunýlkem. Čtverce jsou vhodné i na překlenutí novorozeneckého období, než miminko doroste do jednovelikostních plen, pokud se Vám nechce kupovat dvojí výbava.
Není třeba se čtvercových plen bát, skládání není žádná věda, s menší praxí zabere jen pár vteřin a po pár pokusech to zvládne i tatínek nebo dědeček (ověřeno v praxi ;-)). Navíc pleny si můžete předskládat a mít je nachystané předem, pak jejich použití není o moc složitější než použití jakýchkoliv jiných plen.
Nevýhodou čtvercových plen je jejich nižší savost, kterou lze zvýšit vložením vkládací pleny, o to rychleji ale zase tyto pleny schnou. Novorozencům a malým kojencům většinou stačí samotný čtverec, velikost balení je vždy potřeba přizpůsobit velikosti miminka a je lepší přebalovat častěji než mít neúměrně velké balení na zadečku miminka, které může omezovat pohyb. U čtverců je také díky absenci gumiček kolem nožiček větší pravděpodobnost protečení stolice na svrchní kalhotky, i když dá se to ovlivnit výběrem vhodného skladu a správným nasazením. Některé sklady se kolem nožiček zahýbají, u jiných lze protékání vyřešit tzv. korýtkem, tedy plenu v oblasti mezi nožičkami před nasazením zahnete směrem dovnitř viz foto. Tímto jednoduchým trikem se vytvoří "křidélka" proti protečení, plena se zároveň mezi nožkami zúží a lépe sedí, kopíruje tvar kalhotek, nezasahuje do stehýnek a neomezuje pohyb. Přesto je při látkování se čtverci lepší pro jistotu pořídit více svrchních kalhotek.
Nyní si pojďme představit 6 základních skladů:
1) Narovno
Sklad narovno je nejjednodušší sklad vůbec. Je vhodný spíše pro starší děti (ne výhradně kojené), které už mají hustší stolici. Plena se jednoduše složí do tvaru obdélníku opakovaným přeložením na polovinu či na třetinu, počtem přeložení pak lze regulovat šířku skladu dle potřeby. Styl skládání může být libovolný, důležité je získat výsledný tvar obdélníku. Zároveň můžeme rozlišit sklad pro holčičku a pro chlapečka. Pro holčičku rozprostřeme plenu rovnoměrně po celé délce, pro chlapečka naskládáme více vrstev dopředu. Tento sklad lze využít jak na klasické čtvercové plenky, tak i vícevrstvé plenky (ty se skládají pouze podélně na třetiny). Není potřeba snappi sponka a u svrchních kalhotek lze využít kapsy, pokud je mají, díky kterým plena lépe drží na místě.
2) Novorozenecký sklad
Novosklad (novorozenecký sklad) je vhodný spíše pro menší děti, teoreticky je použitelný již od narození. Záleží ovšem na velikosti použité pleny, protože u tohoto skladu nelze korigovat délku skladu ani uší. Opravdu malým novorozencům (pod 3,5 kg) tak může být v prvních týdnech větší, u takových dětí doporučujeme sklad Minidrak. Kolem nožiček je třeba plenu při nasazení opakovaně zahýbat, aby došlo k utěsnění kolem nožiček a aby plena nezasahovala přes stehýnka a neomezovala pohyb. Dobře utěsněná plena poměrně dobře zachycuje řídkou kojeneckou stolici (tzv. vaječinu). Lze ho používat dokud z něj miminko nevyroste (přestane stačit na délku).
3) Minidrak
Sklad na minidraka je vhodný pro novorozence a opravdu malá miminka. Na rozdíl od novoskladu si u něj můžeme regulovat délku sedu tím, jak moc zahneme spodní cíp pleny, miminko z tohoto skladu ale velmi rychle vyroste. Název sklad získal podle tvaru připomínajícího draka.
4) Drak
Sklad na draka je vhodný pro starší kojence a batolata a vydrží až do odplenkování. Maminky na tento sklad často přechází, když miminko vyroste z novoskladu. Stejně jako u minidraka je zde možné nastavit si délku sedu dle potřeby. Nevýhodou skladu je, že má méně savých vrstev mezi nožičkami a v daném věku sám o sobě bude pravděpodobně nedostatečný, proto je vhodné zvýšit savost přidáním vkládací pleny.
5) Jo fold
Sklad jo fold je univerzální, vhodný od narození až po nočník. Mírou zahnutí cípů čtverce na začátku si můžeme nastavit jak šířku tak délku skladu dle potřeb, stačí se tedy naučit skládat jeden sklad, který roste spolu s miminkem. Po zmenšení čtverce zahnutím cípů stačí složit plenu na třetiny a rozevřít ouška.
6) Kalhotkový sklad
Kalhotkový sklad je jednoduchý sklad, který získáme složením pleny na polovinu a poté na třetiny. Je podobný skladu na rovno, jen se zde navíc rozevírá vrchní část pleny na ouška, pomocí kterých zajistíme sklad snappi sponkou. U tohoto skladu jde krásně regulovat délka sedu, ale větším dětem už může být malý v pase. Pod stejným názvem existuje i sklad vícevrstvých plen, které se pouze podélně složí na třetiny a rozevřou se nahoře ouška.
A který sklad tedy využít? Řiďte se nejen stářím a velikostí miminka, ale především tím, co je pohodlné pro Vás. Neexistuje univerzální sklad, který by vyhovoval všem, stejně tak nejde přesně říct, v jakém věku nebo při jaké váze na jaký sklad přejít, je to značně individuální. Neřiďte se tím, co kdo doporučuje, vyzkoušejte si jednotlivé sklady poskládat a použít v praxi a ten, který Vám přijde nejsnažší, nejpřirozenější nebo miminku nejlépe sedí pak používejte.