Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Protékající pleny - důvody a řešení
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
03.09.2017

Protékající pleny - důvody a řešení

Byly jste na látkování natěšení a teď jste zklamaní, protože plenky protékají a musíte miminko několikrát za den převlékat? Chcete látkovat i v noci, ale první pokusy skončily mokrým pyžamkem? Z ničeho nic Vám začaly pleny protékat? Dobrá zpráva je, že na téměř každý problém existuje řešení a většinou to není nic složitého, jen se musí odhalit příčina ;-) Takže jaké mohou být důvody, proč pleny protékají a co se s tím dá dělat?

 

1. Poškozený PUL - porušení PUL vrstvy

Pokud začnou svrchní nebo AIO plenky propouštět, zkontrolujte jako první PUL vrstvu, zda není porušená. Dobrou zprávou je, že toto ve většině případů není skutečný důvod protékání plen, neboť "značkové" pleny, tedy pleny od ověřených českých či zahraničních dodavatelů, jsou vyrobeny z kavlitního PULu, který něco vydrží. Samozřejmě i pleny a svrchní kalhotky mají určitou životnost, tedy vydrží určitý počet praní či sušení, takže pokud začnou  z ničeho nic propouštět svrchní kalhotky po dvou dětech, nedivte se a pořiďte si raději nové, je to prostě únava materiálu a stejně jako například od trička neočekáváte, že ho budete nosit celý život, ani od látkových plen nemůžete očekávat, že na nich zvládnete odlátkovat 10 dětí. Reálně to bývají dvě až tři děti, ale hodně záleží na správné péči o pleny, způsobu skladování, frekvenci praní atd. Důležité je řídit se základními pravidly péče o pleny - více se dočtete zde. Problém poškozeného PULu se často týká levnějších plen, především čísnkých plen za pár korun. Odradit by Vás mělo již doporučené praní na 30 nebo 40 stupňů, neboť kvalitní materiál použitý na výrobu plen by měl bez problémů vydržet praní na 60. Nižší teplota je z hygienického hlediska nedostatečná. Od svrchních kalhotek za 2 dolary opravdu nemůžete očekávat kvalitu, takže případné protékání, zapařování miminka či zničení plen po pár praních berte jako daň za jejich nízkou cenu.

Jak porušení PUL vrstvy poznáte? Jednoduše, a to tak, že se začne od svrchních kalhotek odlupovat. Je to tenká průhledná jako by igelitová vrstvička, svrchní přestanou vypadat jako z jednoho kusu materiálu, ale na první pohled rozeznáte vrstvy dvě. Bohužel se takto zničené svrchní nedají nijak zachránit ani opravit. Nepomůže ani vosk na impregnaci švů svrchních kalhotek, který lze v některých eshopech sehnat, jak si někteří mnohdy mylně myslí, ten slouží opravdu jen k impregnaci švů, nikoliv na opravu poničeného PULu. Základní indikací pro závažnější problém pro Vás může být, že svrchní kalhotky provlhají plošně, nikoliv jen kolem nožiček. Pokud porušení PULu není na první pohled zřejmé, zkuste provést test s vodou - do svrchních nad umyvadlem nalejte vodu, správně by ji měly udržet.

Jak porušení PULu předcházet? Kromě základních pravidel péče o pleny dodržujte i následující body. Nesušte svrchní pleny na přímém slunci, především v parném létě, nedávejte sušit na přímý zdroj tepla - například na topení nebo krby a kamna, nežehlete, nesušte v sušičce. Některý PUL sice do sušičky oficiálně může, ale snižuje se tím jeho životnost, přece jen je to další cyklus, kdy se pleny točí v bubnu při vyšších teplotách, přitom svrchní jsou sami o sobě velmi brzo suché, obzvláště ty s gumičkami. Pokud se Vám občas svrchní omylem připletou do sušičky s ostatními plenami, nelamte si s tím hlavu, ale pravidelné sušení se na životnosti projevit může. PUL také nekruťte, nemačkejte ho ani násilím neždímejte.

 

2. Nedostatečná savost

Protéká plena kolem nožiček a po sundání je totálně nasáklá po celé své ploše, nejen mezi nožkami? Pak je na čase zvýšit savost pleny - přidat další savou vrstvu (vkládačku) nebo začít přebalovat častěji. S věkem dítěte se mění nejen frekvence čůrání, ale i množství moči, kterou děti naráz vypustí, proto je třeba přizpůsobovat savost pleny aktuálním potřebám. Častěji přebalovat je potřeba i v době, kdy dítě například více pije. Přebalovat by se mělo nejpozději po 2 až 2 a půl hodinách, pak se začíná moč rozkládat, některé děti je ale potřeba přebalovat častěji. Pokud musíte pravidelně přebalovat dříve jak po 1,5 až 2 hodinách, je vhodné zauvažovat nad přidáním savé vrstvy U nových plen je ptořeba počítat s tím, že nejvyšší savosti dosáhnou až po několika vypráních, proto přebalujte raději dříve.

V souvislosti se savostí plen je třeba zmínit, že nejsavější a nejbezpečnější varinatou s nejmenším rizikem protečení je kalhotková plena. Výhodou je nejen dostatečná savost samotné pleny, ale především dvojí jištění kolem nožiček (gumičky na kalhotovce a svrchní). Kapsové pleny jsou tak savé, jak moc je vycpete, takže ne vždy musí platit pravidlo, že AIO plenky jsou méně savé než kalhotovky, jen je potřeba počítat s tím, že samotná kapsová plena savá není, proto je potřeba použít pro zajištění stejné savosti více vkládaček. Nevýhodou AIO plen je ale jen jedno jištění kolem nožiček, pokud se zavčas nepřebalí, mohou právě kolem nožiček protéct. Z tohoto důvodu nejsou AIO pleny vhodné na noc, i když na trhu lze sehnat "noční" AIO. Na noc je jistotou kalhotková plena, pro starší děti (od cca půl roku, ale záleží na velikosti a proporcích dítěte) pak noční kalhotková plena. Vhodné je přidat na noc vkládačku navíc oproti tomu, jak plenu vycpáváte běžně přes den. Samozřejmě je nutné přihlížet na velikost balení na zadečku. U novorozenců je mnohdy lepší přebalovat i v noci, protože vzhledem k jejich velikosti a častějšímu čůrání je těžké plenu vycpat tak, aby vydržela celou noc.

 

3. Špatně nasazená nebo nepadnoucí plena (svrchní)

Při nasazování pleny si dejte pozor na to, aby plena kolem nožiček přiléhala a nikde neodstávala. Gumičky plenky by neměly být ani příliš volné (netěsnící plena), ani příliš těsné (otlaky dítěte). Problémem může být i příliš velká plena (svrchní kalhotky). Může se stát, že v průběhu plenkového období budete plenky několikrát přenastavovat (zmenšovat, zvětšovat) podle toho, jak se mění proporce dítěte. Není vzácné, že dítěti, kterému už plena byla na knop, musíte začít plenu časem opět zmenšovat. Největší změny v proporcích bývají v době, kdy se děti začínají více hýbat a obzvláště chodit. Pozor je třeba si dát i na to, aby plena nikde nevyčuhovala ze svrchních, a to kolem nožiček, ani na zádech nebo bříšku. Vlhkost po pleně vzlíná a pokud se nepřebalí zavčas, může oblečení navlhnout například i od maličkého kousku pleny vyčuhujícího na bříšku.

 

4. Zanesené plenky

Usazeniny v plenách může způsobovat nevhodný způsob praní (málo vody v bubnu, přeplněná pračka, příliš mnoho pracího prostředku, nedostatečné vymáchání) nebo také krémy používané na zadeček. Zanesená plenka má menší životnost, může způsobovat opruzeniny a ztrácí svoji savost, u některých materiálů může dojít k tomu, že po nich moč steče do boku a nestihne se vsáknout, typickým příkladem je fleece. Pokud mažete zadeček dítěte, použijte vždy separační plenu. Prací prášky dávkujte s rozumem, často stačí menší množství, než je uvedeno v návodu. Příliš velké množství pracího prášku poznáte déky extrémnímu pěnění. Někteří výrobci nedoporučují prát pleny v mýdlovém slizu.

Jako prevence proti usazeninám může působit máchadlo z kyseliny citronové nebo octa přidané do každého praní. Pokud máte podezření na zanesené plenky, zkuste je namočit do roztoku kyseliny citronové - cca 1 polévková lžíce na 1-2 litry teplé vody. Usazené plenky v roztoku šumí. Nenechávejte plenky v roztoku příliš dlouho. Při praní plen dodržujte základní pravidla - samostatné máchání před i po hlavním pracím programu, pračku plňte ideálně do poloviny bubnu, maximálně však do dvou třetin. Sledujte množství vody v bubnu, aby se pleny nepraly "na sucho". Více informací o správné údržbě plen zde.

Na zanášení si dejte pozor především u fleecových separačních plen případně u kapsových plen z fleecovou dotykovou vrstvou. Fleece se zanáší mýdlem, proto separační pleny od stolice předepírejte pouze vodou, stolice z nich jde krásně dolů i tak. Jak již bylo zmíněno výše, zanesený fleece nestíhá moč propouštět a ta pak stéká bokem. Může se stát, že plena je po celé své ploše suchá až na oblast kolem gumiček, což bývá typickým znakem zaneseného fleecu. V tomto případě nemusí zabránit protečení ani gumičky. Pozor na to, u fleecu může nastat podobný problém i u starších dětí, které čůrají větší dávky větším proudem, fleece v tomto případě také nemusí stíhat moč propouštět.

 

5. Provlhnutí tlakem

Pokud plenka dítěti protekla po delším sezení, může se jednat o provlhání tlakem. Tento problém vzniká především u fleecových svrchních kalhotek. Ty jsou sice prodyšnější než PUL svrchní a zároveň jsou jednodušší na údržbu oproti vlňáčkům, takže jsou oblíbené především pro menší ležící děti, kterým častěji proteče vaječina, ale nejsou vhodné například do autosedačky nebo do šátku. Pro tyto účely použijte jiné svrchní kalhotky.

 

6. Nedostatečně nalanolinované vlňáčky

V případě použití vlněných svrchních kalhotek je třeba počítat s tím, že je nutné je pravidelně vždy jednou za čas nalanolinovat (cca po 3-6 týdnech používání), mezi použitím stačí vlňáčky nechat vyvětrat. Před prvním použitím je nutné vlňáčky nalanolinovat minimálně 2x, jinak mohou provlhat. Pak by již měla stačit po každém praní jedna lanolinová lázeň, neboť vlňáčky si část lanolinu v sobě uchovávají. To, po jak dlouhé době je třeba vlňáčky opět nalanolinovat, je značně individuální. Pokud máte pocit, že vlňáčky provlhají, tak neváhejte a nalanolinujte je klidně již po 2 týdnech. Vlňáčky jsou vhodné především na noc, a to nejen kvůli tomu, že jsou krásně prodyšné, takže zadeček "dýchá", ale také proto, že vlhkost z pleny může částečně odcházet ven. Ráno pak pyžamko může působit naomak mírně navlhle, i když není mokré, nezaměňujte toto propouštění vlhkosti s provlháním. Správný postup lanolinování najdete zde případně ve videu na našem youtube.

 

 

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Potřebujete poradit s výběrem? Neváhejte nás kontaktovat:

info@plenkomanie.cz

+420 739 307 138 

Příjímáme platby

       

Sledujte nás

   

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz