03. 05. 2018

Perkarbonát sodný - skvělý pomocník do domácnosti, nejen na praní plen

O perkarbonátu neboli peruhličitanu sodném již alespoň jednou v životě slyšela téměř každá látkující maminka - jedná se o často doporučovaný prostředek na skvrny, ale ne každý pak ví, že se jedná o skvělého pomocníka do domácnosti, který pomůže i při úklidu. Pojďme se podívat, na co vše ho můžete využít.

Perkarbonát sodný se nejčastěji používá jako pomocník na praní, kde plní funkci bělidla. Nejvíce se používá k praní dětských plen a bílého prádla, přidat ho ovšem můžete i k pracímu prostředku při praní prádla barevného. Skvěle si poradí s organickými skvrnami například od kávy, černého čaje, jídla, trávy či od krve. U barevného prádla je potřeba dát si pozor na dávkování a nesypat ho přímo do bubnu pračky na oblečení. Jedna lžíce perkarbonátu přidaná k pracímu prostředku Vám pomůže k odstranění skvrn, ale zároveň barevnému prádlu neublíží a pokud to nepřeženete s dávkováním a nebudete ho používat do každého praní, nezaznamenáte ani žádné blednutí barev. Jedná se tedy o ideálního pomocníka při praní děstkého oblečení ;-) Na bílé prádlo pak můžete použít 2-3 lžíce, extrémně zašpiněné prádlo pak můžete nechat přes noc v perkarbonátu namočené. A v čem že se liší od běžných prostředkl na skvrny? Je ekologický, během praní se rozkládá na sodu a peroxid, který způsobuje bělení, neobsahuje chlor a je biologicky odbouratelný. Je vhodný i pro lidi s citlivou pokožkou a pro alergiky. Jediná jeho nevýhoda spočívá v tom, že se aktivuje až při teplotě nad 60°C, pokud chcete prát na nižší teploty, je nutné přidat TAED, který podporuje uvolnění peroxidu již za nižší teploty. Přidává se přibližně 5% z hmotnosti použitého perkarbonátu - při dávkování do praní se jedná o tak malé množství, že je lepší si vždy do nějaké nádoby připravit větší množství směsi perkarbonátu a TAEDu předem.

 

Perkarbonát můžete použít i na umývání dřezů, van, umyvadel a bělení spár. Skvělým pomocníkem je také při čištění a desinfekci toalety. Použijte 1 až 2 lžíce na litr horké vody, nalejte do záchodové mísy a nechte alespoň 10 minut působit. Stejně dobře pak poslouží na desinfekci záchodové štětky. 

 

Pokud používáte dětské hrnečky, různé láhve či termosky, určitě čas od času řešíte nevzhledné skvrny od kávy či čaje. Není nic jednoduššího než do láhve či termosky nasypat trochu perkarbonátu a zalít horkou vodou. Opět nechte chvíli působit a po umytí láhev nepoznáte. Perkarbonát také můžete využít na desinfekci krájecích prkének a jiného nádobí - 40 g rozpusťte v 1 l  horké vody, ponořte nádobí a nechte chvíli působit, poté opláchněte čistou vodou a osušte. Perkarbonát můžete přidat pro lepší efekt i do domácího prášku do myčky nádobí (350g prací sody, 350g jedlé sody, 150g soli, 150g kyseliny citronové), někdo dokonce využívá jen čistý perkarbonát v kombinaci s leštidlem z kyseliny citronové (lžička kyseliny citronové rozpuštěná v trošce vody a nalitá do dávkovače), na mastné nádobí lze přidat k perkarbonátu kapku (opravdu jen kapku :-)) ekologického prostředku na nádobí.

Jak vidíte, jedná se o všestranného pomocníka v domácnosti a to vše za pár korun. Pokud perkarbonát ještě nemáte doma, určitě doporučujeme ho vyzkoušet ;-)