Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Péče o plenky z umělých materiálů
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
05.11.2019

Péče o plenky z umělých materiálů

V současné době se nabídka plen neustále rozšiřuje - co do značek, střihů, systémů, ale i použitých matertiálů. Na jednu stranu to má své výhody, že si každý najde přesně to, co mu vyhovuje, na druhou stranu může být takto šitroká nabídka pro někoho ze začátku matoucí. Každý plenkový systém i materiál je totiž v určitém ohledu specifický. V tomto článku bychom Vám rády blíže představily umělé materiály jako jsou fleese, coolmax a mikrovlákno a poradily s péčí o ně.

Umělé materiály mají své výhody - rychle schnou a jako separační vrstva udržují pocit sucha u zadečku (stay-dry). Vkládací plenky z mikrovlákna jsou zase výjimečné svým poměrem objemu a savosti. Pokud máte doma malého učůránka, určitě tyto vkládcí plenky oceníte. Jejich nevýhodou je naopak riziko zánášení a impregnace při použití nevhodného pracího prostředku. Před koupí plenek s umělými materiály tak vždy doporučujeme zvážit co konkrétně pro Vás je důležité a podle toho správně volit ať už materiál či prací prostředek a předejít tak případnému zklamání z nefunkčnosti plenky na 100 %.

Pokud perete v klasickém komerčním prášku jako je např. Ariel, Persil, DkMit, Formil a podobně nejspíše mít žádnéproblémy nebudete. Pokud ale chcete na plenky používat ekologické prací prostředky, pak se možná v tomto článku dozvíte pár užitečných zkušeností a rad z nich plynoucích.

Od samotného vzniku našeho eshopu se obě věnujeme testování nejen plenek, ale i různých pracích prostředků, které na trhu jsou. Obě jsme začínaly u klasických komerčních prášků, ale postupem času jsme zkoušely i různé ekologické varianty. Jedním z důvodů byla snaha odlehčit životnímu prostředí, ale také nutnost řešení problematické pokožky u našich testerek. 

Po dlouhodobém testování, řešení problémů s našimi zákazníky i sledování diskuzí na internetu na toto téma jsme bohužel udělaly jednoznačný závěr, a to ten, že umělé materiály jsou velmi náchylné na zanášení pracími prostředky, zejména těmi co obsahují vyšší podíl mýdla, tedy převážně ekologickými variantami. Mýdlo sice obsahují i komerční prací prostředky, ale usoudily jsme, že svou roli může hrát i podíl "chemických" složek, které v klasických pracích prostředcích najdeme - nejsme chemici, proto nedokážeme přesně zdůvodnit proč, ale tyto složky ve složení pravděpodobně určitým způsobem zabraňují zanášení případně pomáhají lepšímu vymáchání a odstranění zbytků pracího prášku. K našemu překvapení nevyhovovala ani směs z perkarbonatu a sody (bez mýdla), která pleny z umělých materiálů zanášela stejně jako ekologické prací prostředky. Dle vyjádření jedné vystudované chemičky může být problémem větší množství sody. Věc není samozřejmě úplně jednoduchá a jednoznačná, vždy záleží na více faktorech jako je například tvrdost vody a její množství v hlavním pracím programu nebo třeba i dávkování pracího prostředku, naplněnost pračky a kvalita máchání.

Nicméně téměř s jistou se dá tvrdit, že při praní v ekologických prostředích dříve nebo později narazíte na problém, kdy plenky přestanou plně fungovat jak mají (nevsakují vůbec nebo příliš pomalu, protékají). Příčinou může být právě naimpregnovaní materiálu díky praní v nevhodném pracím prostředku. Někdy se tak stane až po delší době používání (třeba i půl roku), ale někdy se tak může stát i po jednom vyprání a to už je pak potřeba se rozhodnout zda nezvolit jiné materiály (přírodní jako je např. bavlna či bambus) na plenkách a nebo zda neoželit praní v ekologické variantě pracího prostředku. Volba to určitě není jednoduchá a je na zvážení každého z nás...

Dobrá zpráva je, že impregnace plenek je jev, který se dá jednoduše odstranit - stačí plenky vyprat s jarem (pozor na množství, spíše méně než více)  a odmastit je a poté vyprat v pracím postředku, který tyto materiály nezanáší. Většinou stačí jedna jarová lázeň, po které jsou plenky opět plně funkční. Je tedy možné si nejdříve praní otestovat před samotným rozhodnutím, kterou cestu zvolit - zda ponechat umělé materiály s jejich benefity nebo naopak ekologické praní a jeho pozitiva. 

 

A jak poznat zda zrovna Vaše plenky jsou naipregnované a tedy méně funkční než by měly být?

 

Vemte plenku (separační pleny položte na nějakou savou vrstu např. čtverec nebo vkládací plenu) a nalejete na ni trochu vody. Pokud voda zůstane na plence stát (ať už trvale nebo více jak pár vteřin), pak je "naimpregnovaná" a nepropustná nebo omezeně propustná a je třeba ji odmastit. Pokud se naopak voda téměř okamžitě vsákne, pak je vše v pořádku a Váš prací prostředek funguje v kombinaci s umělými materiály (flees, mikrovlákno, coolmax) jak má.

 

Pro lepší představu přidáváme foto a krátké video:

 

Ukázka dobré a špatné propustnosti mikrovlákna

 

 

Naše zkušenosti s jednotlivými značkami pracích prášků a gelů:

  • fungující s umělými materiály: Persil prášek i gel, Persil Sensitive prášek i gel, Ariel, Formil, Lovela, DkMit z Dm
  • problémové: Bio-D prášek, Attitude gel, Sonett gel, mýdlový sliz, domácí prací prášek, perkarbonát+uličitan sodný

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Potřebujete poradit s výběrem? Neváhejte nás kontaktovat:

info@plenkomanie.cz

+420 739 307 138 

Příjímáme platby

       

Sledujte nás

   

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz