15. 01. 2022

Jednovelikostní versus novorozenecké pleny, jaké pořídit?

Spousta maminek váhá, zda pořídit novorozenecké pleny nebo rovnou jednovelikostní. Samozřejmě vždy záleží na velikosti a střihu pleny, ale především na tom, jak velké miminko se Vám narodí. Některé pleny jsou užšího střihu a zmenšené sedí již od cca 4,5-5 kg, jiné pleny jsou střihu většího a sednou nejdříve v 6kg dítěte. Miminko s porodní váhou 5 kg většinou snese již od narození jednovelikostní pleny, naopak dvou a půl kilové miminko jednoznačně vyžaduje pleny novorozenecké a i ty jsou kolikrát velké. Na fotkách je vidět miminko s váhou cca 2,5 kg.

Velikost miminka bohužel předem neznáme. Existují sice váhové odhady, ty ale bývají mnohdy nepřesné. Z očekávaného průměrného miminka se tak dost často nakonec vyklube pořádný cvalík nebo naopak "velké" miminko má pak při narození sotva 3 kila. Řešením může být nákup plen až po porodu, kdy už máte svoje miminko v náručí. Většina z nás ovšem chce mít výbavičku na miminko pořízenou ještě před porodem a některé maminky chtějí začít látkovat hned po narození. Jak to tedy udělat?

Název "jednovelikostní plena" je mírně zavádějící, je velký rozdíl 3,5 kg novorozenec a 12ti kg batole. Zkuste si dvě takové děti představit vedle sebe, není možné navrhnout plenu, která by sedla jak jednomu tak druhému dokonale. Tyto pleny jsou určeny dětem nejdříve od 4 kg, dříve oficiální doporučení většiny výrobců, dnes již někteří uvádí počáteční váhu vyšší cca 5-6 kg, což mnohem lépe odpovídá realitě. Jednovelikostní pleny musí být dostatečně velké a savé, aby sedly i na dvouleté dítě a na novorozence se pak musí maximálně zmenšit, čímž vzniká zbytečná vrstva látky na bříšku, která opticky zvětšuje balení a věřte, že na malém novorozenci je každá vrstva navíc na první pohled viditelná. Na fotkách níže jednovelikostní pleny na 5ti kg dítěti, zkuste si je představit na 3 kg miminku.

Dále jsou oproti novorozeneckým plenám širší mezi nožkami a i když na délku plenu můžeme zmenšit, na šířku ne. Po nasazení na miminko se opět vytvoří balík zbytečné "látky", který brání miminku v pohybu, a to pak může být nespokojené. Dítěti s velikostí 62 také neoblečete velikosti 80, můžete sice zahnout rukávy i nohavice, ale pořád bude oblečení příiš volné. Rozdíl v šířce novorozenecké a jednovelikostní pleny může být opravdu výrazný.

Z vlastních zkušeností proto jednoznačně doporučuji nákup novorozeneckých plen. Pokud miminko z plenek odroste během pár týdnů, snadno je prodáte, neboť za tak krátkou dobu používání nejsou výrazně opotřebené. Miminko bude mít na sobě plenu odpovídající velikosti, bude spokojeno a při správném nasazení nebude pohybově omezené. Níže vidíte ukázku dobře padnoucích novorozeneckých plen na dítěti s cca 5 kg.

 

Pokud Vám ale představa dvojí výbavy nahání hrůzu a nechce se Vám po pár týdnech plenková výbava měnit, nevěšte hlavu, dá se to zvládnout i bez novorozeneckých plen. Alternativou může být pořízení čtvercových či vícevrstvých plen, které se dají využít po dobu prvních měsíců, než miminko doroste do jednovelikostních plen. Tyto plenky pak využijete i později, čtverce se rozhodně neztratí, jsou skvělé na rychlé domácí přeblení, jako pojistka, pokud nestihnete pleny včas vyprat a usušit, na vykopání miminka bez pleny (čtvercovou plenu dáte složenou na čtvrtiny na přebalovací podložku pod zadeček miminka a v případě potřeby pak nemusíte měnit celou přebalovací podložku, ale jen čtverec), pod hlavičku, na odbrknutí a po odlátkování miminka například i na úklid ;-) Vícevrstvé plenky velikosti S můžete využít celé látkovací období na rovno do svrchních, jako savou vrstvu do kapsových plen nebo jako velmi savou vkládačku například do nočních plen. Výhodou čtverců je, že si sklad můžete poskládat přesně dle Vašich potřeb a přizpůsobíte si velikost miminku na míru. Na fotkách porovnání čtvercové pleny na 2,5 kg a 5ti kg dítěti.

I mezi novorozeneckými plenkami ale najdete velké rozdíly. Střihově menší novorozenecké plenky, které jsou většinou určeny do cca 5-6 kg, jsou vhodné pro nedonošené a menší děti, pro děti s větší porodní váhou (4-5kg) jsou naopak lepší plenečky střihově větší, určené až do 7-8 kg.  Při výběru se proto řiďte uvedeným váhovým rozpětím od výrobce, které může hodně napovědět. Nebojte se ale sestavit si výbavu z více značek plen, i ty menší Vám minimálně několik týdnů poslouží a novorozenecké pleny pak můžete měnit za jednovelikostní postupně, jak vám z nich děťátko vyrůstá a nemusíte řešit jednorázovou výměnu všech plen. Pokud si nejste jistí, je lepší se před nákupem poradit s výrobcem či prodejcem.

Níže můžete porovnat rozdíly mezi novorozeneckou a jednovelikostní verzí kalhotkových a svrchních plen na 5ti kg dítěti. Z fotek je krásně patrné, že i v 5ti kg mohou mít novorozenecké pleny stále rezervu ;-)