16. 08. 2017

Jaké svrchní kalhotky vybrat?

Svrchní kalhotky jsou potřeba na všechny typy savých plen jako jsou například kalhotové plenky nebo čtvercové či vícevrstvé plenky.
Máme na výběr hned z několika materiálů.


Prvním a asi nejrozšířenějším jsou tzv. PUL kalhotky (neboli kalhotky z polyuretanu), který je prodyšný a zároveň nepropustný. Je to funkční materiál, který zajistí, že miminko se nebude zapařovat a zároveň vlhkost z počůrané plenky neprojde na obječení. Kalhotky z tohoto materiálu stačí mít např. troje nebo čtvery a po použití, pokud nejsou zašpiněné od stolice a nezapáchají od moči, pouze nechat vyvětrat a znovu použít. Při zašpinění pereme tyto kalhotky s ostatními plenami na 60 stupňů. Můžeme si zvolit varianty se zapínáním na patentky nebo suchý zip popřípadě natahovací variantu. Dále také máme na výběr zda používat kalhotky z řidélky, které mají v oblasti nožiček dvojité gumičky což bývá velkou výhodou při úniku vaječiny a nebo variantu bez křidélek, která může zase více vyhovovat miminkům s tlustými stehýnky, která by od kalhotek s křidélky byla hodně otlačena. 

Uřčitě doporučujeme alespoň dvoje tyto kalhotky ve výbavě mít. Pro látkování od narození ještě navíc je ideální zvolit novorozeneckou velikost, která malému miminku lépe sedne a nebude ho tolik omezovat v pohybu.

Svrchní kalkotky PUL

Dalším materiálem, který se využívá pro výrobu svrchní kalhotek je FLEES. Tento materiál je prodyšnější jak u předchozích kalhotek, ale zase má trochu nevýhodu, že při větší zátěži můžou kalhotky provlhat. Nehodí se tedy např. pro delší pobyt v autosedačce, kdy by tlakem mohly moč propustit. Opět máme na výběr ze zapínání na suchý zip nebo patentky a také pro malá miminka doporučujeme vzít novorozeneckou velikost. Pereme s ostatními plenkami na 60 stupňů. 

Fleesáčky

Posledním materiálem je MERINO. Je to zcela přírodní materiál, který je nejvíce prodyšný. Tekutina neproteče, ale vzlíná přebytečná vlhkost. Může se tedy zdát, že kalhotky nefungují, ale je to přesně ta ideální vlastnost, kdy je plenka nejvíce odvětrávaná. Máme na výběr ze dvou možností. Buď použijeme merino přízi a kalhotky upleteme (nebo koupíme již pletené) a nebo jako druhá možnost jsou kalhotky z merino úpletu a plenkového merina. Obě varianty mají skvělé vlastnosti akotrát příze je značně levnější oproti úpletům. Z příze by jsme doporučili určitě merino vnlu od výrobce Decida. Jedná se o krásně barvené příze, které udělají parádu. U vlňáčků většinou volíme natahovací variantu, ale jsou k dostání i varianty na suchý zip nebo patentky. Merino má navíc antibakteriální a samočistící funkci, takže kalhotky se po použití pouze vyvětrají a lze je znovu použít. Jedinou nevýhodou je to, že aby materiál dobře fungoval, je potřeba ho tzv. nalanolinovat, neboli naložit do lázně z bezvodého lanolinu, šamponu a vody. Tuto lázeň je potřeba opakovat vždy, když kalhotky začnou nadměrně problhat a nebo je potřeba je vyprat. Pozor na praní těchto kalhotek. Ideální je praní v ruce s přípravkem na vlnu nebo v pračče na nízkou teplotu a ruční režim. Lázeň ale není potřeba opakovat často. Většinou stačí jednou za cca 3 až 4 týdny.

Vlňáčky               Vlňáčky pletené


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ