14. 09. 2017

Druhy separačních plen

Separační pleny se umisťují dovnitř látkových plen a slouží pak jako dotyková vrstva - jedná se o poslední vrstvu na plenách, která je přímo v kontaktu s dětským zadečkem. Nejen, že slouží na zachycení stolice, tedy jako ochrana samotných plen před znečištěním, ale mohou plnit také další funkci - udržovat pocit sucha u zadečku. Záleží, po jakém typu separačních plen sáhnete -  a že je opravdu na výběr ;-) každý typ separační pleny je vhodný k jinému účelu, tímto článkem Vám snad trochu při výběru poradíme ;-) 

Základní rozdělení separačních plen je na jednorázové a látkové. Výhodou jednorázových separaček je to, že pleny od stolice vyhodíte a nemusíte je předepírat, jsou proto vhodné pro ty, kterým tato část látkování není zrovna příjemná. Pozor však na to, že by se neměly splachovat do záchodu, jak občas bývá uvedeno na obale. Nejen, že si můžete ucpat vlastní odpad, ale dělá to především problém v čističkách. Některé typy separačních plen se dají použít opakovaně, vydrží cca 3-5 praní než se začnou trhat nebo rozpadat. Doporučujeme praní v síťce, jinak je budete lovit po celé pračce. Po vyprání je třeba separačky většinou rovnat, protože se v pračce zmuchlají do malé kuličky. Nevýhodou pak je to, že separační plenky vyhozené do koše mohou zapáchat, je třeba na to myslet a opravdu pravidelně koš vynášet.  Separačky navíc postupně vyhazujete, takže zákonitě nastane situace, kdy dojdou a budete muset dokoupit nové. Některé jednorázové separační pleny jsou navíc tak jemné, že řidší stolice jimi proteče a nejsou tedy vhodné na novorozeneckou vaječinu. Ty pevnější naopak zase mohou být na omak hrubší a ne moc příjemné. Látkové separační plenky jsou oproti jednorázovým silnější, lépe chrání plenku před znečištěním, navíc jsou vyráběny z materiálů, které zajišťují pocit sucha u zadečku tím, že od něj odvádí vlhkost. Na rozdíl od jednorázových separačních plen se ovšam nejedná o přírodní materiál. Pořizovací náklady jedné separační pleny jsou vyšší, ale výhodou je to, že je již nemusíte dokupovat, po vyprání jsou opět připraveny k použití a prát je můžete stále dokola. Oproti jednorázovým separačkám jsou i ekologičtější, protože nevytváříte zbytečný odpad. Separačky od stolice však musíte této stolice zbavit - tužší stolici vyklepnout do záchodu, v případě řidší stolice separační plenu předeprat, nutno ovšem podotknout, že stolice z nich jde výborně dolů a stačí předepírat vodou. Pozor na to, že malé množství dětí může mít alergickou reakci na fleece, která se může projevit až v pozdějším věku.

Výhody a nevýhody můžeme shrnout následovně:

 

Jednorázové separační pleny

+ přírodní materiály, většinou biologicky odbouratelné

+ jednoduché a "čisté" řešení v případě stolice

+ nižší pořizovací cena

+ u některých typů opakované použití

 

- nedokonalé zachycení řidší stolice a vaječiny

- zápach z koše

- nutnost dokupovat

 

Látkové separační pleny

+ větší ochrana plenky i před řidší stolicí

+ udržují zadeček v suchu

+ ekologičtější

+ opakovaně pratelné, není potřeba je dokupovat

 

- nutnost odstranit stolici, předepírat

- vyšší pořizovací cena

- u fleecových možnost alergie miminka

- umělé materiály

 

Jednorázové separační pleny

  • Celulózové - separační plena vhodná především pro novorozence, je nasákavá, zachytí relativně dobře i řidší stolici, zabraňuje prosáknutí stolice na plenu. Nevýhodou je ale to, že je pro dítě pocitově mokrá. Většinou pratelné cca 4-5x. 
  • Viskózové - tenčí a jemnější než celulózové, tekutinu propouští do pleny, takže nejsou vhodné na řidší stolici a vaječinu. Vhodné pro starší děti s pevnou stolicí. Pratelné cca 3-4x.
  • Kukuřičné - vhodné pro pevnou stolici, vytváří pocit sucha při počůrání. Nejsou pratelné, i když někteří výrobci udávají, že ano, po vyprání jsou ale sražené a zmuchlané, trhají se. Vyrábí se z kukuřičného škrobu a jsou kompostovatelné.
  • Bambusové - vhodné na pevnou stolici, vytváří pocit sucha při počůrání. Velmi jemné a příjemné pro dítě, ale nejsou pratelné.

Látkové separační pleny

  • Fleecové - výborně chrání plenu před znečištěním, zároveň odvádí vlhkost od pokožky dítěte, může se ovšem na něj vyskytnou alergie. Jedná se o umělý syntetický materiál, nevhodný pro citlivé děti. Na praní není vhodné mýdlo, které plenu zanáší a částečně impregnuje, moč pak přes plenu neprosákne a stéká po povrchu, pleny pak mohou protékat kolem nožiček.
  • Z mikrovlákna - umělý materiál, ale velice příjemný na dotek i po několika vypráních, udržuje zadeček miminka v suchu.