- Štítky blogu
Domácí mycí emulze na zadeček / domácí vlhčené ubrousky
Vlhčené ubrousky jsou již mnoho let oceňovaným pomocníkem maminek neboť ulehčují péči o miminko. Nic ale není černobílé a v poslední době se začíná mluvit o tom, co vlhčené ubrousky obsahují a že nejsou až tak vhodné. Používání vlhčených ubrousků může způsobit zarudnutí či svědění, obzvláště u velmi citlivé dětské pokožky. Jedná se o běžně dustupný produkt na trhu, takže mnoho maminek by ani nenapadlo, že by jejich používání mohlo být nebezpečné. Alarmující by měl být již ale samotný fakt, že vlhčené ubrousky vydrží několik měsíců, aniž by zplesnivěly nebo se jim něco stalo. Často jsou také mezi maminkami a na různých diskuzích doporučované i jako spolehlivý prostředek na domácí úklid, protože vyčistí i nevyčistitelné. To samo o sobě již naznačuje, že jejich složení nebude až tak zdravotně nezávadné natož vhodné na kůži miminka. Nejlepší a nejzdravější je zadeček miminka umývat čistou vodou, jak si ale poradit mimo domov? Řešení je jednoduché. Zkuste si vyrobit domácí mycí emulzi na mytí dětského zadečku případně domácí vlhčené ubrousky bez zbytečné chemie.
Domácí mycí emulze na zadeček miminka
Co budete potřebovat:
- 250 ml převařené vychladlé vody
- 1 lžíce mandlového, olivového, kokosového, jojobového či jiného přírodního oleje
- 1 lžíce dětského mýdla nebo šamponu (poslouží jako emulgátor)
Vše smícháme a pořádně promícháme. Lze uskladnit v lahvičce či rozprašovači a nanášet přímo na dětský zadeček či na látkový ubrousek, kterým zadeček setřeme. V případě nouze lze zadeček otřít i obyčejným papírovým kapesníkem. Někdo místo vody používá i černý čaj či výluh z heřmánku nebo řepíku, ale v tomto případě je potřeba počítat s omezenou dobou použitelnosti (maximálně 2 dny), ale je to vhodná alternativa například při problémech se zarudnítím, opruzeninami či vyrážkou.
Domácí vlhčené ubrousky
Co budete potřebovat:
- domácí mycí emulzi na zadeček - viz výše
- vhodnou uzavíratelnou dózu či krabičku na uschování
- 1 roli pevnějších (3 vrstvých) kuchyňských utěrek (lze použít i látkové ubrousky, perlan nebo jednorázové separačky celulózové či viskózové)
Roli kuchyňských utěrek si ostrým nožem uřízneme na požadovanou velikost, vložíme do dózy a zalejeme mycí emulzí. Necháme nasáknout, přebytečnou tekutinu odlejeme a nakonec vytáhneme středovou ruličku, čímž si uprostřed role uvolníme první ubrousek. Na cestovní verzi vlhčených ubrousků si do malé krabičky naskládáme látkové ubrouky či na kousky nastříhaný perlan nebo jednorázové separačky.
Vychytávka: na krabičku od domácích vlhčených uborusků lze přilepit uzávěr na vlhčené ubrousky, a to buď z kupovaných vlhčených ubrousků nebo lze i koupit na některých eshopech přímo samotný uzávěr