31. 10. 2018

Kolik stojí látkové pleny - vyplatí se to?

Na diskuzích se občas objevují dotazy, zda se vůbec látkové pleny vyplatí, když jedna plena vyjde na 400 Kč a více, často také narážíme na názory, že praní je drahé a že se nedoplatky za vodu jsou extrémní, což nás motivovalo k sepsání tohoto článku, který přináší zamyšlení nad finanční stránkou látkování. Nikde není psané, že látkování vyjde na pár korun a i s látkovými plenami jde utratit desetitisíce, ale prvotní pohled na věc, že látkové pleny jsou drahé, protože jedna plena vyjde finančně na to samé, co například dva balíky jednorázových plen, není objektivní. Je třeba počítat s celkovými náklady na pleny na celé plenkové období. Nárůst spotřeby vody v době, kdy se rodina rozroste o nového člena je logická, najednou nejste celý den v práci, ale doma, častěji vaříte, umýváte nádobí, umýváte si ruce, splachujete, máte více prádla, které perete, spotřebu vody tedy z větší části neovlivňuje praní plen, ale vše ostatní kolem pobytu doma s miminkem. Také je potřeba se zamyslet nad tím, že finanční úspora není a neměla by být jediným důvodem, proč látkovat - jsou zde i ekologické, estetické či zdravotní aspekty, více se můžete dočíst v článku zde. Pokud se člověk do používání látkových plen nutí, ať už z finančních důvodů nebo například kvůli tlaku rodiny, není to dobře a je logické, že daný člověk bude vnímat na látkování spíše nevýhody a s velkou pravděpodobností stejně nakonec skončí u jednorázových plen. Látkové pleny nejsou dogma a je na každém, jaké pleny bude používat. Pokud Vám látkové pleny nevyhovují, nenuťte se do jejich používání za každou cenu, stejně tak pokud chcete látkovat, nenechte si to okolím, které tomu většinou nerozumí, vymluvit -je to Vaše miminko a Vaše volba ;-) Pokud stále zvažujete a jste nerozhodní, přinášíme Vám menší finanční přehled.

Děti přebalujeme průměrně 7x za den (na začátku u novorozenců to může být 10 i vícekrát za den, u starších dětí je to naopak už jen třeba 4-5x denně), takže dítě za 2 roky přebalíme více jak 5 000 krát. Záměrně nezapočítáváme případy, kdy rodiče použijí za celý den jen 2 pleny s tím, že v reklamě přece říkali, že plena vydrží až 12 hodin. Přebalovat by se mělo nejpozději po 2-2,5 hodinách bez ohledu, zda se jedná o látkové či jednorázové pleny, protože po této době se moč začíná rozkládat mimo jiné na amoniak, který může dráždit zadeček miminka. Jednorázové výjimečné přebalení, pokud není možnost přebalit dříve, například po 3-4 hodinách samozřejmě nevadí, stejně tak je nesmysl miminko kvůli přebalení budit, takže v noci děláme výjimku, ale nemělo by se jednat o pravidlo. Za jednorázové pleny tedy zaplatíme při průměrné ceně jedné pleny 3 Kč (počítaná je průměrná cena v současné době rozšířených levných plen Dada, které se pohybují od cca 2 do 4 Kč za plenu dle velikosti a aktuální akce) přibližně 15 tisíc Kč. Jedná se o nejlevnější možnost, samozřejmě lze na trhu sehnat pleny dražší, například velmi známé Pampers pleny, kde se průměrná cena pleny pohybuje cca 4,5 kč a plenky za dva roky tak vyjdou na téměř 23 tisíc kč. Nejdražší možností jsou pak eko pleny, kde se průměrná cena pohybuje kolem 10 Kč za plenu a za dva roky pak utratíte přes 50 tisíc kč.

Stejně jako u jednorázových plen, i u látkových plen si můžeme vybrat mezi levnou, střední a dražší variantou. Nejzákladnější výbavu látkových plen lze pořídit už od 3,5 tisíc Kč (čtverce + svrchní kalhotky), "lepší" výbava nakombinovaná z více druhů plen se pak pohybuje v rozmezí 7-15 tisíc dle typu a množství plen. Luxusní výbava při větším počtu kusů plen vyjde i na 20 tisíc Kč. Samozřejmě existují i případy, kdy maminka podlehne nakupování nových plen a vzorů a nakoupí takové množství plen, které reálně nevyužije, pleny se stávají díky svému vzhledu i estetickou záležitostí a módním doplňkem ;-) pak se cena za výbavu může logicky vyšplhat klidně i na 40 tisíc Kč, ale jedná se spíše o extrémní případ. Obecně se dá říci, že za 10 tisíc kč se dá pořídit slušná vábava (např. 12-14 kalhotkových plen, 10 vícevrstvých plen, 4 svrchní kalhotky a 2-3 AIO). Praní plen pak vychází průměrně na 5,5 tisíce Kč za 2 roky (při praní každý druhý den a ceně za jedno praní 15 Kč - v ceně je započtena voda, energie a běžný prací prostředek), samozřejmě náklady na praní jsou značně individuální a konkrétní částka záleží na typu pračky a její spotřebě, frekvenci praní, použitém pracím prostředku a především na místních cenách vody a energie. Celkové náklady za plenkové období se tedy pohybují v rozmezí cca 9-25 tisíc Kč s tím, že se dá navíc ušetřit nákupem bazarových plen a výbavu pak můžeme použít na další dítě nebo ji po odplenkování dítěte prodat a získat 10-60% nákladů na pleny zpět (čím více plen máme a méně je točíme, tím jsou v lepším stavu a jdou lépe prodat, naopak čím méně plen máme, tím je větší pravděpodobnost jejich opotřebení), díky čemuž se náklady na jedno dítě výrazně snižují, druhé dítě můžeme látkovat vlastně jen za cenu praní.

Zvolená varianta ať už látkových či jednorázových plen jen a jen o finančních možnostech, životním stylu a preferencích rodičů a porovnávat by se měl nejlevnější způsob látkování (9 tis. Kč) s nejlevnějším typem jednorázu (15 tis. Kč) a nejdražší způsob látkování (25 tis. Kč) s nejdražším typem jednorázu (50 tis. Kč), nelze porovnávat drahou látkovou výbavu s nejlevnějším jednorázem na trhu. Pokud rodina počítá každou korunu, nebudou používat drahé ekologické jednorázové pleny stejně tak drahou látkovou výbavu, pokud naopak ty peníze má, nehledí na cenu a jde jim o komfort pro maminku i dítě, pak sáhnou pravděpodobně po něčem lepším. Látkové pleny tedy vždy z porovnání vychází levněji než jednoráz, ať se vezme levná nebo dražší varianta, a to včetně započítaných nákladů na praní. Pokud se bude počítat s použitím plen na 2 a více dětí nebo s jejich prodejem, finanční úspora může být značná. Samozřejmě některé pleny se časem mohou poničit, může dojít například k potrhání úpletu či k povolení gumiček, ovšem i tyto pleny mohou nadále sloužit například na domácí přebalení a neznamená to, že se musí automaticky vyhodit. Případně některá maminka určitě využije i ne až tak pěkné, ale zato levné pleny - např. maminky samoživitelky většinou ocení možnost pořídit si klidně i potrhané pleny za symbolickou cenu. 

Pokud Vám tedy ceny látkových plen přijdou vysoké, nelekejte se, zdání klame, používáním látkových plen i přes to můžete ušetřit, ale také nemusíte - záleží jen na Vás ;-)