Vše o látkových plenách » Jak sestavit výbavu

Výběr látkových plen

Kolik plen je potřeba

Průměrně je potřeba na den 8 plen, u novorozenců více,u starších dětí učících se na nočník naopak méně. Počet plen ve výbavě pak záleží na četnosti praní a způsobu sušení. Použité pleny by se měly prát nejpozději po 3 dnech, pokud ovšem máte menší pračku, je možné, že budete muset prát denně. Samozřejmostí je, že čím častěji budete prát, tím méně plen potřebujete, ovšem pleny se zase častějším používáním a praním rychleji opotřebovávají a musí se počítat s tím, že každá plena má určitou životnost. Ne vždy méně plen znamená finanční úsporu - ušetříte sice při nákupu plen, ale pleny pak budou po jednom dítěti téměř neprodejné případně na druhé dítě budete muset pleny dokoupit. Stejně tak při využití sušičky je potřeba méně plen než při klasickém sušení na věšáku. Pokud se tedy rozhodnete prát každý druhý den, je třeba mít v zásobě pleny minimálně na 3 dny (2 dny pleny používáte, třetí den perete a sušíte), bez sušičky ovšem sušení může u některých savějších variant plen trvat déle, především v zimě, takže je potřeba s tím počítat a mít raději v zásobě pleny na další den (dohromady mít tedy pleny na 4 dny). Se sušičkou se při praní ob den obecně doporučuje mít přibližně 24 možností přebalení, klasické čtverce jsou méně savé a je jich potřeba více (cca 30-40 ks). Bez sušičky je dobré mít ve výbavě kolem 32 možností přebalení. Počet plen je ale nutné přizpůsobit vybranému typu plen, jejich savosti a především učůranosti miminka. Svrchní pleny doporučuji minimálně 3 z toho důvodu, že je potřeba je pravidelně střídat a nechávat je vyvětrat, aby nebyly cítit, plus je třeba mít rezervu v případě zašpinění od stolice. U plen bez jištění kolem nožiček (čtvercové a vícevrstvé pleny)je pak lepší mít alespoň 4-5 ks kvůli většímu riziku zašpinění od stolice. Vždy je dobré mít pro případ nouze do zásoby několik čtverců. 

Sestavení výbavy

Před nákupem plenkové výbavy je třeba se rozhodnout, jaký typ plen budete chtít používat. Každý typ plen má své pro a proti, každému sedne něco jiného, univerzální plena, která by vyhovovala každému, bohužel neexistuje. Ve výběru Vám pomůže zodpovědět si pár následujících otázek:

Kolik peněz chci nebo mohu investovat? - nejlevnější variantou jsou klasické bavlněné čtverce,včetně svrchních kalhotek lze pořídit novou výbavu již od 3 tisíc Kč. Nejdražší variantou jsou naopak AIO. U kapsových plen ale lze ušetřit například tím, že se pořídí méně "kapes" a více vkládaček. Kapsa je sama o sobě většinou velmi rychle suchá, takže pár hodin po vyprání ji můžete použít znovu s náhradními vkládačkami. Na podobném principu funguje i SIO, u kterého stačí nakoupit jen pár svrchních kalhotek a vícero savých jader. Celá výbava ovšem nemusí být jen z jednoho typu plen, naopak je ideální si výbavu nakombinovat z různých druhů a značek plen. Na doma lze volit levnější varianty, na ven a na noc pak přikoupit savější pleny.

Pokud nechcete kupovat dvě výbavy, nejprve novorozeneckou a poté jednovelikostní, je možné pořídit jen jednovelikostní výbavu a novorozence odlátkovat se čtverci nebo vícevrstvými plenami. Oba typy plen se využijí i později - čtverce pod hlavu nebo na utírání, vícevrstvé pleny lze použít na zvýšení savosti jiných plen nebo jako savou vrstvu do kapsových plen. Někdo dokonce u čtverců a vícevrstvých plen zůstane po celou dobu.

Pozor si při nákupu dejte na nákup levných plen. Levné pleny neznamenají vždy úsporu - například levné pleny z číny většinou nemají atesty, nevíte tedy, co svému miminku na zadeček dáváte. Takzvané české číny neboli dovážené čínské pleny prodávané pod českou značkou sice atesty mít musí, ale stojí 3x více než ty úplně samé pleny přímo v Číně. Oproti nákupu českých plen ušetříte pár korun, ale peníze platíte překupníkům místo aby jste podpořili některou šikovnou českou maminku ;-)  Problém u čínských plen může být i jejich savost, tyto pleny se musí častěji přebalovat a mnohdy protečou, takže je pak nutné dítě převlékat. Extrémně levné pleny za pár korun pak většinou pokulhávají kvalitou, nevydrží praní na 60, které je z hygienického hlediska nutností, a po pár vypráních jsou na odpis. Pokud chcete za každou cenu vyzkoušet čínské pleny, tak sáhněte po těch dražších s atesty pro USA, s českými atesty se to sice nedá srovnávat, ale máte alespoň nějakou záruku zdravotní nezávadnosti a kvality. Mnohdy je ale lepší sáhnout po ověřených českých plenách z druhé ruky, které vyjdou finančně plus mínus na stejno.

Jak budu sušit? - při sušení v sušičce jsou všechny druhy plen suché během pár hodin, takže si nemusíte s výběrem plen lámat hlavu, při sušení klasicky na věšáku je ovšem třeba počítat s tím, že savější druhy plen a pleny s všitými gumičkami déle schnou, v zimě to můžou být i 2-3 dny, záleží na teplote a vlhkosti v bytě. Pokud patříte k těm "štastlivcům", kteří mají problém doma usušit i běžné prádlo, natož plenky, raději volte rychleji schnoucí pleny (méně savé varianty či pleny bez gumiček) nebo si pořídit více kusů plen. Nejrychleji schnou klasické bavlněné čtverce a umělé materiály (např. mikrovlákno), nejdéle pak schne bambus.

Chci co nejméně práce nebo mi nevadí skládání plen? - Nejjednodušší na používání jsou pleny AIO, používají se stejně jednoduše jako jednorázové pleny, ovšem jedná se o nejdražší variantu látkování. Při použití kalhotovek se již musí počítat s tím, že je potřeba nasadit dvě vrstvy - savou vrstvu (kalhotovku) a vrstvu nepropustnou (svrchní kalhotky). Ale ani látkování se čtverci není žádná věda, skládání čtverců je otázka cviku, nebojte se toho ;-)

Preferuji savost nebo co nejmenší objem? - Pokud Vám vadí častější přebalování, tak rozhodně vybírejte ze savějších typů plen, čtverce pro Vás nejsou vhodná volba. Pozor ale dejte na to, aby mělo dítě na zadečku balení odpovídající jeho věku a proporcím. Pro novorozence určitě vybírejte novorozenecké pleny a nenechte se zlákat plenami jednovelikostními, které většinou sednou nejdříve až kolem 5-6 kilo. Některé maminky naopak preferují co nejmenší balík na zadečku a nevadí jim přebalovat každou hodinu či dokonce častěji. Pokud chcete přebalovat po každém učůrnutí, je zbytečné pořizovat dražší savé pleny. Je možné volit i kombinaci - používat savější pleny  v době, kdy je dítě v klidu, spí nebo odpočívá a štíhlejší balení na dobu, kdy se dítě aktivně hýbe.

Mezi nejbezpečnější a nejsavější variantu přebalování patří kalhotkové pleny, kdy savá je již samotná kalhotovka a podle věku a učůranosti miminka se dovycpe ještě vkládačkami. Nejméně savé jsou naopak čtverce a dost často také klasické AIO. Kapsové plenky jsou tak savé, jak si je vycpete. Jejich výhodou je to, že je můžete vycpat přesně podle svých potřeb.

Jak je dítě staré a kdo vše bude přebalovat? - u starších dětí, které již nevydrží ležet, oceníte co nejjednodušší a nejrychlejší přebalení. Některé maminky musí v tuto dobu odložit například pleny na snappi sponky nebo přejdou výhradně na AIO pleny. Hodně ale záleží na povaze a aktivitě dítěte. Stejně tak jednoduché a rychlé přebalení ocení babičky či tatínkové přebalující jen jednou za čas. Samozřejmě můžete těmto občasným přebalovačům předskládat i čtvercové pleny, ale počítejte s tím, že ne každý zvládne bez cviku plenu správně nasadit tak, aby těsnila kolem nožiček.

 

Rády Vám se sestavením výbavy poradíme a pomůžeme, nebojte se na nás obrátit ;-)